Tavaly több mint 4,5 milliárd eurónyi közvetlen külföldi tőkebefektetést eszközöltek Szerbiában. A Szerb Nemzeti Bank (NBS) adatai szerint
az összeg 100 millióval több, mint 2022-ben, amikor 4,4 milliárd eurót fektettek be külföldiek a szerb gazdaságba.
A legtöbb befektető tavaly az Európai Unióból érkezett, egyéniben viszont Kína a listavezető. Az összes befektetésnek majdnem a fele, mintegy 2,2 milliárd euró értékben az EU területéről érkezett a tőke. Kína viszont első helyen van, ha országos lebontásban nézzük az adatokat. A távol-keleti országból 1,4 milliárdot fektettek be Szerbiában. Majdnem ugyanekkora összeget fektettek be a szerb gazdaságba a kínaiak 2022-ben is. Egyéniben a második helyen, sokak számára némi meglepetést okozva, Hollandia áll, ahonnan 2023-ban 738 millió euró értékben érkezett befektetés. Egy évvel korábban „mindössze” 148 millió eurót ruháztak be a hollandok. A harmadik legnagyobb közvetlen külföldi tőkebefektető az országban Nagy-Britannia, 383 millió eurós közvetlen befektetéssel.
Hollandiától eltérően azonban az előző, 2022-es évhez képest mintegy 330 millió euróval kevesebbet ruháztak be a britek Szerbiában.
A negyedik helyen Ausztria van a listán, 308 millió közvetlen tőkebefektetéssel.
Németország hosszú távon Szerbia egyik legfontosabb befektetőjének számít, de a tavalyi listán csak az ötödik helyen áll valamivel több, mint 179 millió eurós működőtőke-befektetéssel. Az előző évihez viszonyítva ez visszaesést jelent, akkor 282 millió euró közvetlen beruházás érkezett Németországból Szerbiába. Oroszország a hatodik, 162 millió eurós részvétellel.
Tavaly a gumi- és műanyagtermékek gyártásába ruháztak be legtöbbet,
476 millió eurót. A gépjármű-, pótkocsi- és félpótkocsi-gyártás területén 288 millió euró értékben ruháztak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.