Lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése Kínában áprilisban, miközben az ipari termelés növekedése gyorsult és a munkanélküliség is csökkent – derül ki az ország által pénteken nyilvánosságra hozott adatokból.
Az ipari termelés bővülése éves szinten 6,7 százalékra gyorsult a márciusi 4,5 százalékról, ami az elemzők által várt 5,5 százalékos ütemet is felülmúlta. Az idei első négy hónapban az ipari termelés 6,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami gyorsulás a háromhavi 6,1 százalékhoz képest. Tavaly az ipari termelés 4,6 százalékkal nőtt Kínában a 2022. évi 3,6 százalékos bővülést követően.
Ugyanakkor a kiskereskedelmi forgalom növekedése a márciusi 3,1 százalékos éves ütemről 2,3 százalékra lassult, miközben az elemzők 3,7 százalékos növekedésre számítottak. Az első négy hónapban a kiskereskedelmi forgalom bővülése éves szinten 4,10 százalékra mérséklődött a háromhavi 4,70 százalékról. Tavaly átlagosan 7,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Kínában, miután 2022-ben 0,2 százalékkal csökkent.
A kínai statisztikai hivatal pénteken arról is beszámolt, hogy a munkanélküliség a tavaly októberi szintre, 5 százalékra esett áprilisban a márciusi 5,2 százalékról. Elemzők a márciusival megegyező 5,2 százalékos rátát vártak áprilisra.
A pénteki adatközlésekből az is kiderült, hogy
áprilisban tovább gyorsult a lakásárak csökkenése, ugyanis a lakásárindex 3,1 százalékkal esett a márciusi 2 százalékos csökkenés után éves alapon.
Ez már zsinórban a 10. hónap, amikor negatív értéket jelez a mutató.
A kínai termékekkel szemben szaporodó védővámok mögött is több szakértő szerint az állhat, hogy az ázsiai ország a belső kereslet élénkítése helyett továbbra is az exportpiacokra kívánja alapozni növekedését, ami szembemegy például az amerikai iparpolitika céljaival.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.