Az oroszországi fagyok a téli gabonafélék 15-30 százalékát károsították, régiónként azonban eltérő mértékűek a károk – közölte kedden az orosz gabonaszövetség vezetőjére hivatkozva a Reuters hírügynökség, ami jóval magasabb számról tesz tanúbizonyságot, mint a mezőgazdasági minisztérium által korábban előrejelzett 1 százalékos arány. Az őszi gabonaféléket ősszel ültetik és nyáron takarítják be, szemben a tavaszi búzával, amelyet tavasszal ültetnek és ősszel takarítanak be.
Az orosz mezőgazdasági minisztérium eddigi becslései szerint a májusi fagyok miatt a terméskiesés mintegy egymillió hektárra tehető, ami a 2024-es betakarításra szánt vetésterület 1,2 százaléka, és további 700 ezer hektár károsodhatott az időjárási viszontagságok következtében. A minisztérium szerint az elpusztult növények nagy részét már újravetették, sőt, egyes esetekben már az új termés betakarítása is megkezdődött.
Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre,
ezért a májusi fagyok okozta terméskárok mértékét a nemzetközi gabonapiacok nagy figyelemmel kísérik.
A mezőgazdasági minisztérium a károk ellenére is kitart a 2024-re vonatkozó 132 millió tonnás gabonatermés-előrejelzése mellett, de már hozzátéve, hogy ez az előrejelzés módosulhat, ha több régióban is folytatódik az aszály. A mezőgazdasági tanácsadó cégek máris csökkentették a búza betakarításra vonatkozó előrejelzésüket: az IKAR 81,5 millió tonnára, a Sovecon pedig 80,5 millió tonnára számít.
Nem jön több orosz gabona és ukrán cukor az EU-baEgyikre vámot vetnek ki, a másiknál betelt a kvóta. |
Oroszország előrejelzése egyébként az, hogy a július 1-jén kezdődő 2024–25-ös szezonban 60 millió tonna gabonát fog exportálni, szemben a június 30-ával véget érő 2023–24-es szezonban becsült 70 millió tonnával, melyből 53 millió tonna volt a búza részesedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.