Papírforma szerint a nyugati szankciók és exportkorlátozások azt célozzák, hogy Amerika közvetlen katonai beavatkozás nélkül, a dollár erejével győzze le a demokrácia ellenségeit. Úgy tűnik, Washington akaratlanul is létrehozott egy globális árnyékgazdaságot, amely Peking vezetésével összeköti az autoriter rezsimeket:
Mivel ezek a gazdaságok csak korlátozottan férnek hozzá a nyugati árukhoz és piacokhoz, ezért jobb híján Kínával üzletelnek. Peking három OPEC+-országtól – Oroszország, Irán és Venezuela – diszkontáron kapja a kőolajat, ami nem kis tétel, miután a világ legnagyobb olajimportőréről van szó, amely tavaly 11 millió hordó olajat vásárolt naponta. Míg cserébe szankcionált termékeket ad az olajszállítóknak.
A kínai olajbevételek támogatják az iráni és az orosz gazdaságot, s aláássák a nyugati szankciókat
– mondta Kimberly Donovan, az Atlanti Tanács, egy washingtoni székhelyű agytröszt munkatársa. Donovan ezt
a csoportot az elkerülés tengelyének nevezi,
mert a kínai valutát és fizetési rendszereket használják a kereskedelemre, ami korlátozza a nyugati hatóságok hozzáférését a pénzügyi adatokhoz, és gyengíti a szankciók érvényesítésének képességét.
A vámnyilvántartások szerint a kínai cégek tavaly 60 szállítmányt küldtek egy orosz vállalatnak egy olyan beszerzési csatornán keresztül, melynek révén Irán katonai drónokat gyárt Oroszországban.
Az oroszok ukrajnai háborúja gazdasági és stratégiai lehetőség Teheránnak. A katonai drónflották értékesítése és az oroszországi gyártóüzem nemcsak jövedelmet biztosít Iránnak, de erősíti katonai erejének nemzetközi megítélését, s értékes háborús adatokkal szolgál a hadiiparának.
Venezuelának pedig nemcsak fegyvereket szállít Irán, hanem technológiai segítség nyújt az energetikai infrastruktúra működtetéséhez.
Caracas arannyal fizet Teheránnak,
amit nehezebb nyomon követni, mint a pénzátutalásokat. Ezért kiváló eszköz a szankcionált országok számára, hogy megkerüljék a nyugati bankrendszert.
Nem véletlen, hogy olajjal és arannyal fizetnek a szankcionált országok. Washington ugyanis sikerrel fenyegette meg a nagy kínai bankokat, hogy kizárja azokat a dollárelszámolású üzletekből, ha jüankifizetéseket teljesítenek orosz cégeknek. Persze, az ellátási láncok újraépülnek, homályos hátterű regionális kínai bankok veszik át az orosz finanszírozást, melyek nem érintettek a dollárban denominált üzletekben, ezért kevésbé kell félniük az amerikai szankcióktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.