Elképzelhető, hogy hamarosan túlzottdeficit-eljárást indít Magyarország és még hat másik (Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország és Szlovákia) uniós tagállammal szemben az Európai Bizottság javaslatára a tanács – derült ki a testület szerdai közleményéből.
A bizottság állásfoglalása szerint a hét érintett tagállam nem teljesíti az Európai Unió hiányra vonatkozó kritériumait, melyek szerint a GDP-arányos államadósságnak 60 százalék alatt kell lennie, míg a költségvetési hiány nem lehet magasabb, mint a bruttó hazai össztermék 3 százaléka. A friss hazai adatok alapján elmondható, hogy az elmúlt négy év során az ukrajnai háború és a Covid-járvány miatt felfüggesztett elvárások közül a magyar mutatók egyik szempontból sem felelnek meg.
A tavalyi hiány ugyanis 6,7 százalékos volt, az államadósság pedig 73,5 százalékon állt.
A bizottság közleménye kiemeli, hogy a jelenlegi megállapítások nem jelentik azt, hogy a testület valóban meg is indítja majd a túlzottdeficit-eljárást hazánkkal szemben, a friss közlés csupán a tényadatok közlését szolgálja. A jelentés hozzátette: az eljárás, a szakértőkből álló gazdasági és pénzügyi bizottság véleményének kikérése után, júliusban indulhat majd meg a hét érintett tagállammal szemben, melynek célja végső soron meggyőzni a tagállamokat gazdálkodásuk felülvizsgálatáról – ennek elindítását ugyanakkor a bizottság javasolni fogja a tanács számára.
A bizottság javaslatának közzétételét követően a forint gyengülni kezdett, napon belül 0,8 százalékos mínuszban jár, miután 397 környékéig csúszott az euróval szemben.
Hazánk ellen nem ez volna az első túlzottdeficit-eljárás: 2004-ben ugyanis elindult már egy hasonló vizsgálat Magyarországgal szemben, ami kilenc év után, végül 2013 júniusában zárult le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.