Újdelhink újra az eszközeladások bővítésére kellene fókuszálnia, hogy az adókon túl is legyen bevételi forrása a tervezett kiadások finanszírozásához – nyilatkozta a Bloombergnek Sajjid Chinoy, a JPMorgan Chase vezető indiai közgazdásza, aki szerint a kormány csak így tud biztonságos költségvetési pályán maradni.
Narendra Modi miniszterelnök, aki múlt hónapban pályafutásának egyik leggyengébb támogatottságával tarthatta meg a hatalmat, most jelentős nyomás alatt áll, hogy többet költsön a lakossági fejlesztésekre – főleg a rá szavazó szegényebb rétegek közelében –, amellyel párhuzamosan most koalíciós partnereinek követeléseit is teljesítenie kell.
A kedden közzétett szövetségi költségvetés azonban kisebb hiányt célzott meg idén, mint az előző években, s bár az indiai jegybank rekordszintű nyeresége és az adóbevételek megugrása ezt akár támogatni is tudná, a tervezett beruházási projektek és fejlesztések mellett ez lehetetlennek tűnik.
Sokan tartanak az adóemeléstől, de egy másik bevételi forrás, az eszközértékesítések bővítése sokkal kézenfekvőbb lenne. A kormány óriási állományt halmozott fel az elmúlt években, amelyből a nemzetközi piac szívesen bevásárolna
– kommentálta a költségvetési tervet Chinoy, kiemelve, hogy egy adóemelési program megnyomorítaná a lassan növekvő keresletet és a fogyasztást is.
Elképesztő összeget spórol India az olcsó orosz olajjalAz állami finomítók már hosszú távú szerződésekről tárgyalnak Moszkvával. |
Modi célja, hogy idén márciusig 500 milliárd rúpiával emelje a költségvetést, amellyel így hatékonyabban támogathatnák a humán tőkebefektetéseket és elkezdhetnék felszámolni a szegénységet, ami továbbra is a tartós növekedés legnagyobb akadálya a világ legnépesebb országa számára.
Az Economic Times szerint pedig jövőre még tovább csökkentenék a hiányt, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy India végre elnyerje a jobb hitelminősítést, ami a külföldi befektetőket is elcsábíthatná; jelenleg ugyanis az államadósságuk a legalacsonyabb szintre van értékelve.
A következő 10 évben a dél-ázsiai országnak hatalmas kiadási kötelezettségei lesznek, ezt pedig csak rugalmas bevételnövekedéssel lehet ellensúlyozni
– figyelmeztetett a JPMorgan közgazdásza.
Az agresszív eszközszórástól azonban óva intett: a közelmúltban az állami vállalatok nagy értékű eladása kevés sikerrel járt, a kormány pedig kénytelen volt a tőzsdén keresztül részvényere bontani az üzleteket. Ez a kudarc pedig elijesztheti Modit ettől a kézenfekvő megoldástól.
JPMorgan: India vezeti a feltörekvő gazdaságokatJavította India növekedési kilátásait a JPMorgan a héten nyilvánosságra hozott GDP-adat hatására, amely azt mutatta, hogy a világ ötödik legnagyobb gazdaságának bővülése az első negyedévben éves bázison 6,1 százalékra gyorsult az előző három hónapban mért 4,5 százalékról. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.