BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
The Gateway Generating Station natural gas-fired power plant in Antioch, California, US, on Thursday, Feb. 9, 2023. California Governor Gavin Newsom called for federal energy regulators to investigate a recent hike in natural gas prices that has resulted in sky-high utility bills. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg

Ontják a metánt a légkörbe az amerikai földgázkutak, és Európa tőlük vásárol

Az üzemeltetőknek nagyjából 80 százalékkal vagy még nagyobb mértékben kell csökkenteniük a kibocsátást ahhoz, hogy teljesíteni tudják a főbb iparági célokat. Ám nem csak az Egyesült Államoknak akad tennivalója a téren.

Az amerikai gáztermelés mintegy 1,6 százaléka kerül metán formájában a légkörbe az Environmental Defense Fund tanulmánya szerint. Ez nyolcszor több, mint amit az olaj- és gázipari létesítmények üzemeltetői vállaltak: az érintettek korábban fogadkoztak, hogy 2030-ra a metánkibocsátást 0,2 százalékra korlátozzák.

The Gateway Generating Station natural gas-fired power plant in Antioch, California, US, on Thursday, Feb. 9, 2023. California Governor Gavin Newsom called for federal energy regulators to investigate a recent hike in natural gas prices that has resulted in sky-high utility bills. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg
Fotó: Getty Images

A Bloomberg emlékeztet: a felmérés alapján az üzemeltetőknek nagyjából 80 százalékkal vagy még nagyobb mértékben kell csökkenteniük a kibocsátást ahhoz, hogy teljesíteni tudják a főbb iparági célokat. Nem csak az Egyesült Államoknak akad tennivalója a téren: a független energetikai kutatóintézet, az Ember szerint a német szénbányák 184-szer több metánt bocsátanak ki, mint amennyit az ország az ENSZ-nek jelent.

A kutatók becslései más országok esetében is eltérnek a bevallottól. A világ legnagyobb széntermelői közül a harmadik helyen álló Indonézia kibocsátása hat-hétszer, Ausztráliáé 80 százalékkal nagyobb a jelentettnél. Ráadásul az első helyen álló Kína 2014, a második India 2016 óta nem is közli az adatokat.

Mért a metán a mumus?

A légkörben sokkal kevesebb metán van, mint szén-dioxid, de a metán üvegházhatású gázként 84-szer erősebb. Ez azt jelenti a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) magyarázata szerint, hogy a metán sokkal hatékonyabban köti meg a hőt, emiatt nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez.

Ugyanakkor csak tizenkét évig marad meg a légkörben, amiből az is következik, hogy az emberi tevékenységhez köthető metánkibocsátás csökkentése erősen lassíthatja az éghajlatváltozást. Az atmoszférában található metán 40 százaléka a természetben fordul elő, a fennmaradó része azonban emberi tevékenység okozta szennyezésnek számít.

Az utóbbinál a kibocsátások tetemes része a csővezetékek mentén lévő kompresszorszivárgásból, valamint a fáklyázás és légtelenítés káros és túlzott gyakorlatából származik, amelyek során a felesleges földgázt vagy elégetik – gyakran nem hatékonyan –, vagy a légkörbe engedik, hogy megszabaduljanak tőle.

 

MFB ESG
 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.