Az amerikai gáztermelés mintegy 1,6 százaléka kerül metán formájában a légkörbe az Environmental Defense Fund tanulmánya szerint. Ez nyolcszor több, mint amit az olaj- és gázipari létesítmények üzemeltetői vállaltak: az érintettek korábban fogadkoztak, hogy 2030-ra a metánkibocsátást 0,2 százalékra korlátozzák.
A Bloomberg emlékeztet: a felmérés alapján az üzemeltetőknek nagyjából 80 százalékkal vagy még nagyobb mértékben kell csökkenteniük a kibocsátást ahhoz, hogy teljesíteni tudják a főbb iparági célokat. Nem csak az Egyesült Államoknak akad tennivalója a téren: a független energetikai kutatóintézet, az Ember szerint a német szénbányák 184-szer több metánt bocsátanak ki, mint amennyit az ország az ENSZ-nek jelent.
A kutatók becslései más országok esetében is eltérnek a bevallottól. A világ legnagyobb széntermelői közül a harmadik helyen álló Indonézia kibocsátása hat-hétszer, Ausztráliáé 80 százalékkal nagyobb a jelentettnél. Ráadásul az első helyen álló Kína 2014, a második India 2016 óta nem is közli az adatokat.
A légkörben sokkal kevesebb metán van, mint szén-dioxid, de a metán üvegházhatású gázként 84-szer erősebb. Ez azt jelenti a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) magyarázata szerint, hogy a metán sokkal hatékonyabban köti meg a hőt, emiatt nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez.
Ugyanakkor csak tizenkét évig marad meg a légkörben, amiből az is következik, hogy az emberi tevékenységhez köthető metánkibocsátás csökkentése erősen lassíthatja az éghajlatváltozást. Az atmoszférában található metán 40 százaléka a természetben fordul elő, a fennmaradó része azonban emberi tevékenység okozta szennyezésnek számít.
Az utóbbinál a kibocsátások tetemes része a csővezetékek mentén lévő kompresszorszivárgásból, valamint a fáklyázás és légtelenítés káros és túlzott gyakorlatából származik, amelyek során a felesleges földgázt vagy elégetik – gyakran nem hatékonyan –, vagy a légkörbe engedik, hogy megszabaduljanak tőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.