BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
az NVIDIA - Photo Illustration

Kína a technológiai önellátásra törekszik

Peking nem fér hozzá a legfejlettebb félvezetők gyártásához szükséges berendezésekhez, egyes kínai cégek pedig a legmodernebb csipekhez. Mivel félvezetők nélkül nincs okostelefon és mesterséges intelligencia sem, ezért Kína célja, hogy önellátó legyen.

Az amerikai–kínai kereskedelmi és gazdasági háborút még Donald Trump robbantotta ki 2018-ban, aztán Joe Biden elnöksége alatt tovább eszkalálódott. Ennek során Washington korlátozta a legfejlettebb, mesterséges intelligenciához és szuperszámítógépekhez használható csipek kínai exportját, valamint a félvezetők gyártásához szükséges, amerikai technológiát tartalmazó berendezések Kínába szállítását.

NVIDIA - Photo Illustration
Kína nem sajnálja a pénzt a technológiai önellátásra / Fotó: NurPhoto via AFP

A csipek kritikus fontosságú alkatrészek, hiszen az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át az autókig és a vadászgépekig mindenhez szükségesek, így félvezetők nélkül például nincs mesterséges intelligencia sem. Hszi Csin-ping elnök régóta hangsúlyozza, hogy a távol-keleti országnak önellátónak kell lennie a félvezetők terén, és erre akad is példa.

A technológiai önellátás rögös útja

A geopolitikai feszültségeknek esett áldozatául a Huawei is: évekkel ezelőtt a világ egyik legnagyobb okostelefon-gyártójának számított, de Washington 2019-ben szankciókkal sújtotta a céget, mivel állítása szerint a vállalat szoros kapcsolatokat ápol a pekingi vezetéssel. Így a vállalkozás nem fért hozzá a legújabb 5G-csipekhez, azonban idén nem várt fordulat következett.

A Huawei ugyanis nyár végén és ősz elején piacra dobta legújabb okostelefonjait, amelyekben a HiSilicon tervezte, SMIC által gyártott 7 nanométeres csip dolgozik, így helyben készült félvezetőkkel sikeresen kijátszották az amerikai szankciókat. A cég pedig arra készül, hogy a telefonok mellett más területeken is visszaszerezze a korábbi piacvezető pozícióját, 

például biztonsági kamerákhoz is szállít a HiSilicon által tervezett félvezetőket.

Zsen Cseng-fej alapító-vezérigazgató márciusban arról beszélt, hogy a Huawei az amerikai szankciók hatására hazai alkatrészek használatára állt át, és rengeteg pénzt fektet kutatásra-fejlesztésre. Az új okostelefonok megjelenése alátámasztja a cégvezér szavait. Az elemzők szerint a vállalat olyan kifinomult eszközökhöz és szoftverekhez fér hozzá, amelyekkel elvileg nem kellene rendelkeznie. 

Az más kérdés, hogy a technológiai önellátásra a távol-keleti ország több tízmilliárd dollárt költött és a jövőben is szükség lesz támogatásokra. Az viszont tény, hogy a Huawei a mesterséges intelligencia futtatásához szükséges csipeket is fejleszt, ami az egyre bővülő kínai MI-ágazat szempontjából is fontos lépés.

Kína szigorít, megkezdődött a csata a Nyugattal – a ritkaföldfémekért

A baljóslatok szerint a Kína és a Nyugat közti gazdasági vetélkedés a technológiai átalakuláshoz szükséges anyagok miatt fordulhat egyszer véressé. A ritkaföldfémek java felett Kína rendelkezik, és az ázsiai óriás most még szorosabbra vonta az állami ellenőrzést – félelmet ébresztve, hogy ez beláthatatlan folyamatok nyitánya lehet.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.