A médiaszabadsággal kapcsolatos vita és Giorgia Meloni elutasítása, hogy támogassa Ursula von der Leyent egy második ciklusra az Európai Bizottság élén, repedéseket idézett elő olasz miniszterelnök és Brüsszel kapcsolatában.
A hatalomban töltött közel két év alatt Meloni
A Bizottság szóvivője közölte, hogy megkapták Meloni tiltakozó levelét, és továbbra is érvényesnek tartják a jelentést, valamint annak módszertanát. Az olasz vezető éles megjegyzései hetekkel azután hangzottak el, hogy tartózkodott a Von der Leyen újraválasztásáról tartott szavazáson. Ezt követően azonban arra utasította Olasz Testvérek pártjának tagjait, hogy Von der Leyen ellen szavazzanak az Európai Parlamentben.
Elemzők szerint a két incidens a Róma és Brüsszel közötti feszültségek fokozódását jelzi, mivel Meloni igyekszik megerősíteni radikális jobboldali beállítódását – részben belpolitikai kényszerből. A feszültségek legfőképpen az EU fiskális politikája, valamint a zöld átállás területén erősödnek.
Pietro Benassi, az EU volt olasz nagykövete szerint Meloni harciasabb hozzáállását a radikális jobboldali vezetővel és miniszterelnök-helyettessel, Matteo Salvinivel való rivalizálása motiválja, aki radikálisabb euroszkeptikus nézeteket vall.
Ezzel párhuzamosan az a lehetőség, hogy a novemberi amerikai választások után Donald Trump visszatér a Fehér Házba, szintén azt jelzi Meloninak, hogy „megnőhet a mozgástere” Brüsszellel szemben – mondta a Financial Timesnak Benassi.
Meloni igyekezett elbagatellizálni a médiaszabadsággal kapcsolatos vitát. A hét elején közölte:
nem látok semmilyen negatív következményt Olaszországra nézve,
és azt állította, hogy nem romlanak Róma kapcsolatai Brüsszellel.
Claudio Borghi szenátor Salvini Liga pártjából azonban arra figyelmeztetett, hogy a viszályok elkerülhetetlenül fokozódni fognak még az idén, amikor Olaszországról kiderül, hogy semmibe veszi az uniós költségvetési szabályokat.
A Róma növekvő költségvetési hiánya és államadóssága miatt fenyegető konfliktust látva Borghi szerint Meloni nem engedhette meg magának, hogy aktívan támogassa a bizottsági elnök második ciklusát.
Von der Leyen mellett szavazni csapda lett volna
– mondta a Liga szenátora, tekintettel arra, hogy Meloni nem tudott semmi „érdemlegeset” kicsikarni Brüsszeltől cserébe. A szavazástól való tartózkodás „nagyon okos lépés volt” – mondta.
Von der Leyen nyilvános támogatása „hatalmas ajándék” lett volna Salvini és a Liga számára, és Meloni kiszolgáltatottá válik a kritikáknak, ha Brüsszel keményen fellép Olaszországgal szemben. „Az igazi probléma a gazdasági oldalon van” – mondta Borghi. „Meglátjuk, hogy más elbánás lesz-e köztünk és Franciaország között”.
Meloni brüsszeli tekintélyének és befolyásának egyik kulcsfontosságú és gyorsan közelgő próbája az lesz, hogy Róma milyen uniós biztosi posztot kap. A kabinet fontos gazdasági tárcára számít, jelöltje Raffaele Fitto, aki jelenleg az uniós ügyekért felelős miniszter, az Európai Néppárt korábbi európai parlamenti képviselője lesz. Fitto valószínűleg átmegy a parlamenti meghallgatásokon – bár a portfólió terjedelme a bizottsági elnökön múlik, így elképzelhető, hogy Von den Leyen bosszút áll Melonin.
Giovanni Orsina, a római Luiss Egyetem politológusa szerint azzal, hogy Meloni nem támogatta von der Leyen második ciklusát,
marginalizálta magát, és ez hiba volt.
A kapcsolatok megszakadásának lehetőségétől azonban nem tart, véleménye szerint „sem érdeke, hogy a kapcsolataink konfrontatívabbak legyenek”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.