Közép-európai összehasonlításban Magyarországon fékezett a legnagyobbat az infláció. A gazdaságnak és a magyaroknak is jót tesz, ha a drágulás lelassulása az életszínvonal javulásához, nagyobb fogyasztáshoz vezet, az árak újra-felpörgetése nélkül. A forint árfolyama számára azonban, mint az első piaci reakcióból is kiderült, továbbra is kockázatokat hoz az infláció és a kamatok normalizálódása. Sokaknak szerencse, másoknak kevésbé, hogy a megnyugtató augusztusi inflációcsökkenést mutató számok a nyári turistaszezon lecsengésekor érkeztek.
A magyar éves infláció, miután júliusban 4,1 százalékra gyorsult, még a júniusi 3,7 százaléknál is lassabb ütemre kapcsolt augusztusban, 3,4 százalékra. Ennél 2021 februárja óta nem is volt alacsonyabb az inflációs ráta. Ez azért is megnyugtató, mert voltak félelmek, hogy miután a 2023-as szélsőséges megugrás után Európa- és régiószerte – Magyarországon is – szélsebesen visszafordult az infláció, a magára találó kereslet egy újabb, habár a tavalyinál kisebb inflációs hullámot okoz, megakasztva a kamatok csökkentését.
Ezek a félelmek még mindig nem tűntek el, és hogy miért, ahhoz elég rápillantani az árak alakulására a közép-európai régió országaiban.
Az éves inflációs táblázatban lent összefoglaltuk a környékünk fő európai uniós gazdaságainak mutatóit. Az adatokból egyrészt kiolvasható, hogy egy évre visszatekintve Magyarországon csökkent a legnagyobbat a drágulás rátája. Ez annyit jelent, hogy a magyar fogyasztó számára jelenti a legnagyobb könnyebbséget a folyamat, habár jelentős mérséklődés máshol is volt, például Szlovákiában.
Mindez abból a szempontból reménykeltő, hogy miközben Európa egészének a gazdasága küszködik a világjárvány utáni és az ukrajnai háború mérgező hatásaival telített környezetben, a drasztikusan lelassult infláció szép reálbérnövekedéshez vezethet nálunk, ami pedig a gazdasági teljesítmény (a GDP) emelkedéséhez és az életszínvonal újabb javulásához segítheti a magyarokat.
A táblázatból látható, hogy bár nem Magyarországon a legalacsonyabb az infláció a régióban, az augusztusi ráta nálunk csökkenést mutat, szemben például a lengyelekkel és a románokkal, ahol a fordítottja történt.
A jövőt illetően, az üzemanyagárak trendszerű csökkenése ellenére is vegyes régiós kép fenntart némi bizonytalanságot, nehéz volna kibogozni például, mi okozza, hogy miközben nálunk a júliusi 2,7-ről 2,4 százalékra lassult az élelmiszerek drágulása – Csehországban pedig egyenesen 1,8 százalékkal olcsóbbak lettek – a lengyeleknél és a románoknál például pont hogy gyorsult. (Talán a korábbi mérséklődés utáni újrainduló kereslet okozta.)
A hazai és régiós ártrendek konkrét változásokat okozhatnak az életünkben.
kisebb késztetést jelenthet a magyaroknak, hogy a szomszédos országokba fáradjanak át vásárolni,
Végső soron az EUR/HUF árfolyama lehet a döntő tényező, mivel a közelmúltbeli negatív hírek (a kormány és a Magyar Nemzeti Bank közötti vita kiújulása, elmérgesedése) emelik az országkockázati prémiumot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.