Jelentős befektetői veszteségekkel jár a nemrégiben végrehajtott ukrán adósságátrendezés a Moody’s Ratings nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban ismertetett helyzetértékelése szerint.
Ukrajna a nyáron jelentette be, hogy megállapodásra készül a kötvénytulajdonosokkal egy 20,5 milliárd dolláros devizaadósságrész törlesztési átütemezéséről. A befektetők augusztus végén nagy többséggel jóváhagyták a tranzakciót.
A Moody’s közölte hétfői elemzésében, hogy értékvesztéssel végrehajtott kötvényadósság-átrendezésnek tekinti a kötvénycsereprogramot,
mivel saját számításai szerint az ügylet hozzávetőleg 71 százalékos veszteséget okoz a kötvénytulajdonosoknak.
A Moody’s megjegyzi: ez a veszteségarány meghaladja az általa a Ca szuverén államadóskockázati besorolással összeegyeztethetőnek tartott veszteségsávot, amely a cég gyakorlatában 35–65 százalék.
A Moody’s tavaly februárban minősítette vissza az addigi Caa3-ról a jelenleg is érvényes Ca-ra Ukrajna devizában és hazai valutában fennálló hosszú lejáratú szuverén adósságállományának osztályzatát.
A hitelminősítő módszertani meghatározása alapján a Ca minősítés arra figyelmezteti a befektetőket, hogy az ilyen osztályzattal ellátott adós vagy már törlesztési csődben van, vagy nagyon közel jár ehhez az állapothoz. A Ca besorolás tíz fokozattal marad el a befektetési ajánlású sáv alapfokától, amely a Moody’s osztályzati metodikája alapján Baa3.
Nagyon bóvli kategóriába sorolta Ukrajnát a Moody’sA hitelminősítő szerint az orosz invázió nyomán romlik Ukrajna képessége adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítésére. |
Hétfői londoni helyzetértékelésében a Moody’s kiemelte:
Ukrajna a tíznapos türelmi időszak lejártával sem fizette ki a 2026-os lejáratú eurókötvénye után augusztus 1-jén esedékessé vált kamathányadot, és ez a hitelminősítő saját meghatározása szerint törlesztési csődnek felel meg.
A Moody’s számításai szerint az átrendezés 37 százalékkal csökkenti az érintett ukrán szuverén kötvényadósságrész névértékét, és ez 8,8 milliárd dollárral 147 milliárd dollárra – az idei évre várt ukrán hazai össztermék (GDP) 75 százalékára – mérsékli az állami, illetve az államilag garantált ukrán adósságot.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, az S&P Global Ratings a múlt hónapban szelektív csődhelyzeti (SD) szintre rontotta az addigi CC/C-ről Ukrajna devizában fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségeinek besorolását. E lépés előzménye is az volt, hogy az ukrán kormány hátralékba került a 2026-os lejáratú eurókötvény esedékes kamattörlesztésével.
Az S&P az adott ukrán kötvényre egyidejűleg D, vagyis csődhelyzeti osztályzatot állapított meg.
Az S&P Global Ratings néhány hónapon belül kétszer minősítette le Ukrajna szuverén devizakötelezettségeit: márciusban az addigi CCC-ről a múlt havi további leminősítésig érvényben volt CC-re minősítette vissza Ukrajna devizában denominált hosszú lejáratú államadósság-állományának osztályzatát.
Akkori indoklásában a cég hangsúlyozta: várakozása szerint gyakorlatilag biztos, hogy Ukrajna törlesztési csődhelyzetbe kerül a kereskedelmi hitelezőkkel szemben fennálló külső kötelezettségeivel.
Robusztus növekedést vár a magyar gazdaságtól a Moody’sA robusztus gazdasági növekedési kilátásokat az elektromos jármű- és akkumulátorgyártó iparban megvalósuló, jelentős közvetlen külföldi tőkebefektetések támasztják alá, amelyek támogatják a hazai gazdaságot, és hozzájárulnak a megnövekedett exportkapacitásokhoz. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.