A turizmus idén 11,1 ezermilliárd dollárral járulhat hozzá a világgazdasághoz, ami a globális GDP 10 százalékát teszi ki az Utazási és Turisztikai Világtanács (WTTC) előrejelzése szerint. Ez az előző évhez képest 12,1 százalékos, míg a koronavírus-járvány előtti, 2019-es évhez viszonyítva 7,5 százalékos növekedésnek számít.
Bár az infláció világszerte lassulásnak indult, azonban a vendéglátóipari áremelkedés még mindig meghaladja az átlagot. Ugyanakkor a magas infláció ellenére sem csökkent az utazások iránti kereslet, mivel a fogyasztók a szigorú járványvédelmi intézkedések miatt elmaradt utakat pótolják.
A WTTC úgy számol, hogy a 185 vizsgált országból 142 államban várható rekorddöntés a turisztikai bevételek terén. Az ágazat világszerte közel 348 millió embert foglalkoztat, ami 13,6 millióval több, mint 2019-ben. A szervezet szerint a turizmus hozzájárulása a világgazdasághoz 2034-re elérheti 16 ezermilliárd dollárt és 449 millió embernek adhat munkát.
Az utazás és turizmus 2019-ben a több ezer milliárd dolláros üzletág volt, ami a koronavírus miatt 2020-ra a negyedére csökkent. Azonban a pandémia lecsengésével, majd a korlátozások kivezetésével az ágazat regenerálódott. Tavaly Franciaország volt a legnépszerűbb a turisták körében, az országot 100 millióan keresték fel, míg Spanyolország a második 85 millióval.
Az Egyesült Államok 67 millió külföldi látogatóval a harmadik helyet szerezte meg. Franciaország idén is megőrizheti vezető helyét, főleg a párizsi olimpia miatt. Összességében Európa számít a legkeresettebb úti célnak, egyértelműen a kontinens vonzza a legtöbb turistát.
A nyolcadik Kína évek óta a legnépszerűbb úti célok között van, de a turisták száma az elmúlt években drasztikusan visszaesett előbb a koronavírus-járvány, majd a szigorú járványvédelmi intézkedések kései kivezetése miatt. Emiatt a világ második legnépesebb országába érkező külföldi látogatók száma a 2019-es 65,7 millióról 2023-ra mindössze 35,5 millióra csökkent.
Magyarországon a 2023-as évet több mint egymillió vendégéjszakás plusszal zárták a magyarországi turisztikai szálláshelyek, melyek árbevétele a vendéglátással együtt infláció feletti mértékben növekedett. Az eredmény elsősorban a nemzetközi beutazóforgalom jelentős élénkülésének volt köszönhető, ugyanis külföldről 18 százalékkal több, 7,1 millió vendég érkezett.
Van megoldás a túlterhelt turisztikai fellegvárak, a túlturizmustól szenvedő városokra nehezedő tömegnyomás enyhítésére. Sikeres az osztrák példa: a Bécs és az Alpok között kialakított pufferzónába, a Wiener Alpenbe irányították a turisták figyelmét, mely egyre hatékonyabban vezeti el a tömegeket a két turistaparadicsomról. A túlturizmus nem betegség, csak tünet, de van rá orvosság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.