BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

A gyémántpiac összeomlása hat évtizedes politikai berendezkedést temetett maga alá

Sok év után az eddigi ellenzék alkothatja Botswana új kormányát. Az már tudható, hogy a leendő elnök többségi részesedést szerezne országának a helyi termeléssel is foglalkozó De Beers gyémántbánya-vállalattal.

A botswanai parlamenti választások győztese meglepetésre egy ellenzéki koalíció, amely a csaknem hat évtizeddel ezelőtti függetlenség óta először irányíthatja a gyémántfüggő dél-afrikai országot – számol be a Bloomberg.

gyémánt
Az ország gazdasága erősen függ a gyémánt piacától / Fotó: Bloomberg

Az új elnök, Duma Boko, a Harvardon végzett emberjogi jogász. Pártja, a Demokratikus Változás Ernyője egyértelmű többséget szerzett a 61 fős törvényhozásban a részszavazatok alapján. Elődje, Mokgweetsi Masisi pártjától, a Botswanai Demokrata Párttól (BDP) széles körben azt várták, hogy megőrizze többségét, de mindössze négy mandátummal a negyedik helyen állt. A végleges eredmények pénteken várhatók.

Masisi: tisztelettel félreállok

A szavazók megbüntették a BDP-t a gyémántpiac összeomlása miatt bekövetkezett gazdasági visszaesés miatt – amely az állam bevételeinek és az exportbevételek nagy részét termeli –, és 28 százalékos munkanélküliséggel hagyta hátra az országot. A bűnözés és a korrupció növekedése is szította a lakosság haragját, és a demokrácia iránti növekvő elégedetlenséghez vezetett.
„Tisztelettel félreállok” – mondta Masisi a fővárosban, Gaborone-ban tartott tájékoztatón, amelyet az állami televízió közvetített. Gratulált az ellenzéknek és jelezte, hogy tiszteletben tartja az emberek akaratát.

Az Afrobarométer már figyelmeztetett

Noha Botswanát régóta Afrika egyik legsikeresebb demokráciájaként tartják számon, a rendszerrel való elégedettség összeomlott – derül ki egy júliusban közzétett Afrobarometer felmérésből. Az országban a válaszadók mindössze 30 százaléka volt elégedett a demokráciával, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 70 százalékkal – ami az egyik legélesebb visszaesés volt a kontinensen.
Hasonló minták alakultak ki a régió más részein is, beleértve a szomszédos Dél-Afrikát is, ahol a májusi Afrikai Nemzeti Kongresszus elvesztette azt a parlamenti többséget, amelyet az apartheid három évtizeddel ezelőtti vége óta tartott. Mozambikban az elmúlt 49 éve kormányzó párt meghosszabbította mandátumát az október 9-i választásokon, amelyeket megfigyelők és ellenzéki pártok szerint szabálytalanságok kísértek.
A BDP vezetését megdöbbentette, hogy összeomlott a párt, amely öt éve 38 parlamenti helyet szerzett. Slumber Tsogwane leköszönő alelnök azt mondta, fogalma sincs, miért teljesít a párt ilyen rosszul.
Moeti Mohwasa, Boko szóvivője szerint az ország leköszönő vezetői

  • elzárkóztak azoktól, akiket szolgálniuk kellett volna,
  • nem voltak elszámoltathatók,
  • és nem biztosították a források igazságos elosztását.

Rezsicsökkentés a választáson az ígéretdömpingben

Az 54 éves Boko, aki korábban kétszer indult az elnöki posztért, ígéretet tett arra, hogy

  • öt éven belül legalább 400 ezer munkahelyet teremt,
  • megemeli a minimálbért,
  • visszaszorítja a korrupciót,
  • valamint csökkenti a víz- és áramdíjakat.

Ezek a vállalások egyértelműen visszhangra találtak a választók körében, még akkor is, ha nehezen teljesíthetők.

Befuccsolt az ország gyémántpiaca

Botswana a világ legnagyobb nyersgyémánt-gyártója a nyersgyémánt értéke alapján, szinte az összes drágakövét a Debswana bányászta. A vállalat a kormány és a De Beers, az Anglo American Plc. egységének közös tulajdona. A globális gyémántértékesítést befolyásolta a túlkínálat, a döntő kínai piac gyenge kereslete és a laboratóriumban termesztett drágakövek okozta nyomás.
Masisi kormánya tavaly új 10 évre szóló megállapodást tárgyalt a De Beersszel, amely az országnak több gyémánthoz biztosít hozzáférést, és segít 10 milliárd pula (749 millió dollár) fejlesztési finanszírozásban. Duma Boko bírálta e hiányolta e megállapodás átláthatóság, de nem jelezte, hogy újra akarja-e tárgyalni. Egy júliusi interjúban azt mondta, hogy 

szeretné, ha Botswana kormánya a jelenlegi 15 százalékról 51 százalékra növelné a részesedését a De Beersben,

és felszólította a céget, hogy helyezze át székhelyét Londonból Gaborone-ba.

Többséget akar az új elnök a gyémántóriásban

Az Anglo American 2011-ben 5,1 milliárd dollárt fizetett az Oppenheimer család 40 százalékos De Beers részvénycsomagjáért.
Februárban az Anglo American a gyémántgyártó 85 százalékos részesedését 1,6 milliárd dollárral 7 milliárd dollárra írta le, májusban pedig eladásra bocsátotta az érdekeltséget, miután kivédte a BHP Group 49 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. „Szerintünk ez egy lehetőség a botswanai kormánynak, hogy jelentős irányítási részesedést szerezzen a De Beersben” – mondta Boko az interjúban. „Ha válságban van, általában ez a legjobb alkalom a vásárlásra.”

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.