BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

A britek megúszhatják Donald Trump vámjait

Újraindulhatnak a szabadkereskedelmi tárgyalások, de meglesz az áruk. Donald Trump azonban mentesítheti a vámok alól legszorosabb szövetségeseit.

Az Egyesült Királyságot nem célozzák majd a potenciális amerikai vámok, amelyeket Donald Trump megválasztott elnök ígért, és még jól is járhat, mert újabb tárgyalások kezdődhetnek a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról. Annak azonban az élelmiszer mindenképpen része kell, hogy legyen.

Donald Trump
Donald Trump szót érthet Keir Starmer munkáspárti brit kormányfővel / Fotó: AFP

Duncan Edwards, a legnagyobb transzatlanti üzleti szervezet, a BritishAmerican Business vezérigazgatója optimistán nyilatkozott a kilátásokról a Sky Newsnak. Emlékeztetett, hogy Joe Biden elnöksége alatt megrekedtek a szabadkereskedelmi egyeztetések, mert a Fehér Ház aggódott Észak-Írország helyzete és a Brexit utáni szabályozások törvényessége miatt. Nagyobb esélyt lát a megállapodásra Donald Trump elnöksége alatt.

Hasonlóan vélekedett Phil Murphy, New Jersey demokrata kormányzója is, aki ugyan nyilvánvalóan nem beszélhetett Donald Trump nevében, de jó kapcsolatokat ápol a megválasztott elnökkel, akinek az államban is van egy golfklubja, és rezidenciája Bedminsterben, ahol rendszeresen találkoznak.

A kormányzó 

ösztöne azt súgja, hogy Trump nem fog büntetővámokat bevezetni az olyan szövetséges államokból származó áruimportra, mint amilyen az Egyesült Királyság.

„De ha Kína helyében lennék, akkor bekötném a biztonsági övet” – tette hozzá.

London különböző forgatókönyveket mérlegel

Murphy szerint Trump kedvezni fog a briteknek, miután kiléptek az Európai Unióból, amit annak idején melegen üdvözölt.

Darren Jones, a pénzügyminisztérium főtitkára szerint a brit kormány „rengeteg különböző forgatókönyvet” mérlegel, de egyértelműen támogatja a szabadkereskedelmet, így a megállapodást is Washingtonnal.

Trump golf
Trumpnak New Jersey-ben is van golfklubja és rezidenciája, jó kapcsolatokat ápol a helyi demokrata kormányzóval /  Fotó: AFP

„Ez egy nagyon erős, nagyon gyümölcsöző kapcsolat, számunkra és az amerikai gazdaságnak is, és természetesen meg akarjuk védeni és erősíteni a következő években” – fogalmazott. „Úgy hiszem, a megválasztott elnök is hasonlót mondott. Elismeri a kétoldalú kapcsolatok fontosságát, ami alapul szolgálhat a jövőbeli együttműködésre” – tette hozzá.

A klórozott csirke nem maradhat ki

A Biden-kormányzat alatt megrekedtek ugyan a tárgyalások, de a britek több amerikai szövetségi állammal, például Texasszal és Floridával is kötöttek kereskedelmi megállapodást.

Az amerikai–brit szabadkereskedelmi egyezménynek azonban mindenképpen  lehetővé kell tennie élelmiszeripari termékek beengedését egymás országába – így többek között a klórozott csirkéét is, amely a viták egyik fő forrása a szigorú uniós élelmiszer-biztonsághoz szokott, és a Brexit ellenére ahhoz továbbra is ragaszkodó britek körében.

„Ez lesz a politikailag nehéz kérdés” – ismerte el a BritishAmerican Business vezérigazgatója, aki azonban hangsúlyozta, hogy 

az amerikai élelmiszerek biztonságosak,

az élelmiszerszabványok közötti különbség „nem biztonsági kérdés”, és a megállapodás olcsóbbá tenné az élelmiszereket a szigetországban.

Trump a The Telegraph értesülése szerint is azt fontolgatja, hogy olyan különleges megállapodást kínál majd az Egyesült Királyságnak, amely mentesítené a brit exportot a több milliárd fontos vámok alól.

Feeding time
Az amerikai klórozott csirkét muszáj lesz beengedniük a briteknek / Fotó: Getty Images

„Donald Trump szimpatizál némileg a renegátokkal, akiknek van bátorságuk” – állította a New Jersey-i kormányzó is. „Ezt a kártyát szerintem ki lehet játszani” – tette hozzá.
Murphy szerint az sem lehet akadály, hogy az Egyesült Királyságnak munkáspárti kormánya van. „Én képes voltam közös nevezőre jutni Trump elnökkel, pedig büszke progresszív, bár hidegvérű kapitalista vagyok, és valószínűleg ez utóbbi az, ami rezonál nála” – fogalmazott.

A Goldman Sachs nem ennyire optimista Donald Trump vámjaival kapcsolatban

Mások nem ennyire optimisták. Trump 10 százalékos vámmal fenyegetett a kampányban a teljes importra, 60-100 százalékossal a kínaira. A megválasztása után a Goldman Sachs 1,6-ről 1,4 százalékra vágta vissza az Egyesült Királyság jövő évi növekedési kilátásait, 1,1 százalékról 0,8 százalékosra az eurózónáét, azon belül Németországét 0,9-ről 0,5 százalékosra.

A britek mindenféle forgatókönyvre próbálnak felkészülni / Fotó: AFP

A Berenberg némileg kisebb hatásra számít, csupán 0,1 százalékponttal, 1 százalékosra vágta vissza az eurózóna növekedési kilátásait, mivel „a nagyobb amerikai belföldi keresletből származó átmeneti hatás” és az európai exportot viszonylag olcsóbbá tevő, erősebb dollár részben ellensúlyozta a vámok és a kereskedelmi feszültségek hatásait.

Az európai vállalkozások számára Trump visszatérése a Fehér Házba jelentős kereskedelempolitikai kockázatokat és geopolitikai bizonytalanságot jelent

– idézte Holger Schmiedinget, a Berenberg vezető közgazdászát a CNN.

„Feltételezzük, hogy Trump kezdetben csak szelektív, de a címlapokra kerülő vámokat fog bevezetni, miközben azzal fenyegetőzik, hogy sokkal tovább megy, ha Kína és Európa nem kínál neki tetemes engedményeket a tárgyalások során” – írta jegyzetében.

Brüsszel már meg is találta a védelmet a vámok ellen a válaszcsapással való fenyegetőzés után: az Európai Uniónak jobb kereskedelmi partnerré kell válnia, és több cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolni Amerikából.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.