BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A japán biztosítók Európában invesztálnak

A jövőben minden korábbit meghaladó mértékű keresletre számíthatunk a japán befektetők részéről az európai és a tengerentúli kötvények iránt. A Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) februári, 5 milliárd euró értékű kibocsátásakor az ázsiai országból például a teljes volumen 7 százalékára kötöttek üzletet, ami közel a duplája a megszokott mértéknek. A jelenség oka, hogy a japán befektetők az elmúlt év második felében a közel zérus hozamú hazai eszközök helyett kifizetődőbb instrumentumok keresésébe kezdtek. A tízéves futamidejű japán államadósságon realizálható hozam mostanra rekordalacsony, 0,75 százalékos szintre esett, ezzel szemben az azonos lejáratú német és brit adósságlevelek megtérülési rátái például 3,98, illetve 3,95 százalékosak. A tervek szerint az érintett társaságok az elkövetkező fél évben közel 1,5 ezer milliárd jent (12,5 milliárd dollárt) fektetnének be a tengerentúli és európai kötvénypiacon.

A vásárlók között a kisebb vállalatok mellett megtaláljuk a vezető japán biztosítótársaságokat is. Ez utóbbi cégek ezzel a lépéssel igyekeznek csökkenteni az általuk még a magasabb kamatszint idején a befektetéseikre vállalt hozamkötelezettség és a jelenlegi eredmények között tátongó rést. A kérdéses biztosítók együttes eszközállománya megközelíti a 900 milliárd dollárt. A tavalyi év eredményességromlása hét társaság esetében csődeljáráshoz vezetett. Az ország harmadik legnagyobb biztosítója, a Sumitomo Life tavaly ősszel kezdett tengerentúli kötvényvásárlásokba, terveik között pedig márciusig ezen állomány 4 milliárd dollár fölé duzzasztása szerepel. Ezzel a dollárban és euróban denominált befektetésállományuk várhatóan a teljes portfólió 12 százalékára növekszik majd. A társaság kizárólag AAA minősítésű amerikai vállalati és európai kormányzati kötvényeket vásárol, jellemzően öt évnél rövidebb hátralévő futamidővel. A KfW által 5 milliárd euró értékben kibocsátott adósságlevelek is ötéves lejáratúak voltak, s 3,29 százalékos hozammal árazták őket.

A külföldi papírok vásárlása a magasabb hozamlehetőség mellett természetesen nagyobb kockázattal is jár a társaságok számára, melynek elsődleges forrása a devizaárfolyamok kedvezőtlen irányú változása. Bár a jen az elmúlt hónapokban elsősorban az erősödés irányában haladt, a Bank of Japan és a kormányzat céljai között hosszabb távon annak gyengítése szerepel. A biztosítók az árfolyamváltozásból adódó kockázataikat elsősorban határidős szerződésekkel igyekeznek fedezni, de ebből a célból választják a rövid lejáratú papírokat is.

Az ország második legnagyobb biztosítója, a Dai-Ichi Life 2003 első három hónapjában valamivel több mint 2,5 milliárd dollár értékben helyez ki az európai és az amerikai kötvénypiacon, de már a tavalyi évben is vásárolt közel 2 milliárd dollárért. Az ország piacvezető biztosítója, a Nippon Life valamivel szerényebb, összesen 3,3 milliárd dolláros bevásárlást tervezett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.