BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódhat az átértékelődés

Miközben egyre több jel utal arra, hogy a technológiai cégek maguk mögött hagyták a növekedés időszakát, a tőzsde még mindig a régi szép idők hangulatának megfelelően árazza őket. Hacsak nem következik be valami váratlan fellendülés az it-kiadások terén, folytatódhat a tech cégek árfolyamesést magával hozó átértékelése.

Közismert, hogy mekkora különbség van az érett, illetve a növekedési szektorok, részvények árazása között. Arra is jól emlékezhetünk, hogy a kilencvenes évek közepétől a technológiai cégek lettek a növekedés motorjai, s árazásuk is ehhez igazodott. Az ezredfordulós hisztéria idején rövid időre szakadékot is vágott a piac az érett és a növekvő szektorok közé azzal, hogy utóbbiakat kinevezte új gazdaságnak, míg a maradék megkapta a régi gazdaság gúnynevet. A kocka azonban gyorsan fordul: ma már az a kérdés, hogy növekedésinek lehet-e egyáltalán nevezni a technológiai szektort. Mert ha nem, akkor semmi sem indokolja a tech papírok jóval magasabb árazását sem.

A növekedés alapfeltétele az, hogy a társaságok hajlandóak legyenek beruházni újabb és újabb innovációkba, sajnos azonban ma úgy tűnik, mindenki inkább visszafogja kiadásait. A növekedési szektor attól lenne növekedési, hogy mind a beruházások, mind az árbevétel, mind a profit stabilan és évről évre nő. Pontosan ez volt a helyzet a kilencvenes években, arra pedig először 2001-ben akadt példa, hogy valamennyi fontosabb technológiai szektorban számottevő bevételcsökkenésre került sor.

Minden növekedési piac egyszer csak felnő, nincsen örökké növekvő szektor. Az érett piacok jellemzői közül az egyik legfontosabb, hogy növekedést a cégek már csak úgy érnek el, ha a piaci részesedésüket növelik mások kárára. Ebben a szakaszban a nagyobb cégek jobban teljesítenek a kicsiknél, az innovatív termékek helyett inkább a minőségi portékák iránt van kereslet. A technológia mai helyzetében ezek mind igaznak tűnnek, s akkor még figyelembe sem vettük az idei kilátásokat.

A Goldman Sachs információtechnológiai felmérése azért hasznos olvasmány, mert a kérdésekre válaszoló cégvezetők már az idei költségvetésük ismeretében nyilatkoztak. A válaszok alapján az rajzolódik ki, hogy az információtechnológiai kiadások az idén is csökkennek, mégpedig egy százalékkal. Korábban néhány százalékos növekedésben bíztak az elemzők, a Goldman szerint pedig a konszenzusos várakozás ? melyekre a részvényajánlások is épülnek ? még hétszázalékos plusznál tart. A felmérés szerint az amerikai cégek 15 százaléka tervezi csakhogy az idén növeli it-kiadásait, míg 46 százalék egyértelműen csökkenteni kívánja. Ebből egyértelműen következik, hogy az it-cégek árbevétele az idén is csökkenhet, s ez már a harmadik negatív év lehet. Mindennek oka az, hogy az internet óta nem jelent meg valódi áttörést jelentő új technológia, így a cégeknek nincs mire költeniük.

De az okoknál most fontosabb az, hogy ha a tech szektor megszűnt növekedési lenni, akkor miért értékeli a piac továbbra is úgy, mintha változatlanul az lenne. Ennek oka valószínűleg az, hogy a befektetőknek egyelőre kevés volt három év annak feldolgozásához, hogy a kilencvenes éveknek vége, a technológia már csak egy a sok érett szektor közül. A várakozások szerint előbb, vagy utóbb történik valami, ami a cégeket újra it-kiadásaik növelésére sarkallja, s majd akkor itt lesz a legnagyobb a növekedés.

A piac most olyan valamiben hisz, melynek bekövetkezte teljesen bizonytalan. Ezért jó esély van arra, hogy ha semmi érdemleges nem történik ezen a fronton, akkor a tech papírok átárazódása folytatódni fog. A tech cégek átlagos P/E-je még mindig 80 százalékkal magasabb a teljes piac átlagánál, miközben a historikus átlag csak 40 százalék. Ennek a felülértékeltségnek pedig csökkennie kell. Jelenleg már a vezető technológiai cégek érett állapotban vannak, csekély növekedési kilátással, árazásuk azonban még mindig növekedési. Ebből pedig egyértelműen az következik, hogy árfolyamuk még akkor is eshet, ha szerény növekedést tudnak majd felmutatni a következő időszakban.

Az elmúlt gyorsjelentési szezon egyértelműen azokat igazolta, akik szerint a tech szektor elérte a felnőttkor küszöbét. A közeljövőről a többség semlegesen vagy szkeptikusan nyilatkozott, s egyelőre nem látszik olyan új innováció, mely lökést tudna adni a szektornak. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a technológiai szektor szereplőit nagy ívben el kell kerülni ? itt is szép számban megtalálhatók olyan cégek, melyeknek kimondottan jók a kilátásai, igen fontos a megfelelő részvény kiválasztása. Az indokolatlanul magasnak tűnő értékelés azonban azzal a veszéllyel jár, hogy egy-egy rossz hír nyomán e szektorban továbbra is sokkal nagyobb lehet a kiábrándultság, s ha semmi drámai változás nem következik be, önmagában a szükségszerű átárazódás is csökkentheti a részvények értékét. (ÁG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.