A múlt héten érkezett gyorsjelentésekre adott piaci reakció a legtöbb piaci szereplő számára meglepetést okozott. A blue chipek eredményei ugyanis nagyjából a várakozásoknak megfelelően alakultak, a kisebb hazai brókercégek el is kezdték venni a papírokat, erre a nagyok tisztességgel kitömték őket. Hasonló eladási hullámra régebben akkor volt példa, amikor a kedvező eredményekkel kapcsolatos várakozások a gyorsjelentések megjelenése előtt felfelé hajtották az árakat. A mostani kiábrándultság viszont inkább annak szólhat, hogy a tavalyi jó év után az idei kilátásokkal kapcsolatban szinte semmi pozitívum nem hangzott el a cégek részéről.
A hazai vállalatok nem szívesen adnak előrejelzéseket, mondván, kitűnő elemzők foglalkoznak ezzel. Tervszámaik természetesen általában vannak, azonban ezt nem szívesen osztják meg a befektetőkkel. Így a tőzsde nem a cég tervei, hanem az elemzői várakozások alapján áraz be egy céget. Ebben a helyzetben felértékelődik az a kevés is, amit a cégvezetők hajlandóak mondani.
A gyorsjelentések közzétételekor a Matáv csoportszintű EBITDA-ra, árbevételre, valamint beruházásokra szánt összegre adott prognózist. Ezek közül a legelkeserítőbb az árbevétel alacsony, egy számjegyű növekedésére vonatkozó prognózis volt, mely azt jelenti, hogy a Maktel újabb, bőven két számjegyű növekedése nélkül a társaság egyáltalán nem tudna bővülést elérni. A nemzetközi trend ma egyértelműen az, hogy a befektetők a nettó eredmény helyett az EBITDA-ra és az árbevételre koncentrálnak. Ma már nem elég a befektetők érdeklődésének felkeltéséhez az, ha egy cég sikeres reorganizációt hajt végre. Az árfolyam csak akkor emelkedik, ha ennek révén csődtől menekül meg a cég, és a piac korábban a legrosszabb szcenáriót árazta be. Stabilan nyereséges cégre csak akkor vetik rá magukat a befektetők, ha az árbevétel számottevően tud növekedni, s a beruházásokra szánt összeg is magasabb az előző évinél. Sajnos a Matáv ebből a szempontból egyáltalán nem vonzó, egyik feltételt sem tudja jelenleg teljesíteni.
Az OTP az elmúlt években általában túlteljesítette a várakozásokat, most azonban elismerték, hogy 2003 nehezebb év lesz a tavalyinál. Ez még mindig jócskán infláció feletti eredménynövekedést jelent, azonban a piac újra csak szkeptikus. A papír az elmúlt években a tőzsde legjobban szereplő részvénye volt, az árfolyam kénytelen volt követni a kitűnő eredményességet. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a dinamika csökkenése, az első rossz hír igen nagy törést tud okozni az árfolyamban, emiatt tiszta szívvel a bankpapírt sem lehet ma befektetésre ajánlani.
A Richter jócskán túlteljesítette saját várakozásait tavaly, az idei évtől azonban a Bloomberg konszenzusa alapján csökkenő profitra számítanak az elemzők. A növekedés kérdésessége miatt egyáltalán nem meglepő, hogy a papírt nem díjazza átlag feletti P/E-vel a piac. A Mol minden egyes hideg nappal sok tíz millió forintot veszít a gázon, eredményét szinte lehetetlen előre jelezni. Az év folyamán valószínűleg jó hírek érkeznek majd a céggel kapcsolatban, de rövid távon nincs felhajtóerő a papírban.
Összességében van egy teljesen bizonytalan blue chipünk (Mol), van egy nagyon kicsit növekvő (Matáv), van egy kitűnően működő, de két évig szinten maradó (Richter) és egy olyan, ahol épp az jelenti a veszélyt, hogy a piac meglehetősen agresszív további növekedést árazott be (OTP). Ez az egyveleg érthető módon nem vonzza mágnesként a külföldi befektetőket.
A gyorsjelentések nyomán feltétlen érdemes még egyszer szólni a konvergenciasztoriról, amiről évek óta beszélünk, de személyesen még senki sem találkozott vele a részvénypiacon. Valóban logikus feltételezés az, hogy ha a kötvényeknél egyértelmű felhajtóerőnek bizonyult, akkor a részvényeknél is előbb-utóbb jelentkeznie kell, azonban eddig ennek semmi jele. Táblázatunkból jól látszik, hogy a P/E-k mostanra mélypontra jutottak, az átlag immár 10 körül van. Ha visszemlékszünk az 1998-as, illetve a 2000-es várakozásokra, akkor egyértelmű, hogy az akkori P/E-k egyrészt a tartós eredménynövekedéssel, másrészt éppen a konvergenciasztorival kapcsolatos optimizmus miatt voltak magasak. Ma úgy tűnik, a piac nem vár csak a csatlakozás miatti átértékelődést, a jelenlegi P/E-k a csekély növekedési kilátások miatti szkepticizmust tükrözik. Kellemes meglepetés lenne, ha az idén - akár a későn érkező konvergenciahatás, akár növekvő eredményvárakozások miatt - számottevően emelkedni tudna a BUX index. (ÁG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.