BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladó vállalati gyűjtemények

A gazdasági nehézségek több neves nemzetközi céget is arra kényszerítenek, hogy felszámolják műgyűjteményüket. Az izraeli Phoenix Assurance Company egykori kollekciójának darabjai az elmúlt hónapokban több londoni és new york-i aukción is szerepeltek, a közeljövőben pedig a Seagram és a Smurfit gyűjteményére licitálhatnak az érdeklődők.

A Seagram-kollekciót az 1950-es évektől kezdve építette fel a céget birtokló kanadai Bronfman család, majd a több ezer alkotás - mint "hab a tortán" - 2000-ben az italkonszernt felvásárló Vivendi birtokába került. A súlyos pénzügyi helyzetbe jutott francia-amerikai vállalatcsoport most a modern építészet egyik klasszikusának számító Mies van der Rohe tervezte new york-i Seagram Buildingben felhalmozott műgyűjteménytől is kénytelen megválni. Miután a Sotheby's január folyamán kiszállt az ügyletből - a Vivendi vezetői nem engedték, hogy az aukciósház szakértői megvizsgálják a műalkotásokat -, a Christie'sé a lehetőség, hogy még az első fél évben piacra dobja a kollekció legnagyobb, legalább tizenötmillió dollárra becsült értékű részét.

A kalapács alá kerülő mintegy 2500 műalkotás között Auguste Rodin szobrai és Juan Miró szőnyegei ugyanúgy szerepelnek, mint Mark Rothko 1957-ből származó nagyméretű vászna vagy a tavaly elhunyt Larry Rivers munkái. A legnevesebb alkotás Pablo Picasso több mint hét méter magas színpadi függönye, amely jelenleg a Four Seasons étteremben látható. A Picasso-művet a New York Times értesülése szerint a gyűjtemény többi darabjától különválasztva, magánúton kívánja értékesíteni a Christie's.

A festmények, szobrok és grafikák mellett a Seagram mintegy 700 darabos fotókollekcióját is eladja a Vivendi. Ennek lebonyolítására a Phillips, de Pury & Luxembourg aukciósházat szemelték ki, amely már ki is írta az aukció időpontját: április 25-26-án New Yorkban kerül sor az eseményre. A gyűjtők többek között olyan amerikai klasszikusok képeire licitálhatnak ekkor, mint Edward Steichen, Alfred Stieglitz, Weegee, Berenice Abbott vagy Garry Winogrand - írja a Handelsblatt.

A Smurfit gyűjteményének piacra dobása mögött a tavaly végbement tulajdonosváltás áll: az ír céget megvásárló amerikai Madison Dearborn vezetése ugyanis úgy döntött, hogy a mostaninál kevesebb műalkotás is elég a szállodaként és golfközpontként is működő Smurfit-székház díszítésére. A kiszemelt közvetítő ezúttal a Sotheby's, amelynek londoni árverezőcsarnoka május 16-án várja az ír művészet iránt érdeklődő vásárlókat. A kínálatban döntően huszadik századi ír művészek - például William Orpen, Jack Yeats vagy Louis de Brocquy - alkotásai szerepelnek. A The Art Newspaper által idézett szakértők szerint éppen azért lesz izgalmas az árverés, mert az ír művészet a nemzetközi műkincspiac egyik legdinamikusabban fejlődő szegmense volt az elmúlt öt évben. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.