A gazdasági nehézségek több neves nemzetközi céget is arra kényszerítenek, hogy felszámolják műgyűjteményüket. Az izraeli Phoenix Assurance Company egykori kollekciójának darabjai az elmúlt hónapokban több londoni és new york-i aukción is szerepeltek, a közeljövőben pedig a Seagram és a Smurfit gyűjteményére licitálhatnak az érdeklődők.
A Seagram-kollekciót az 1950-es évektől kezdve építette fel a céget birtokló kanadai Bronfman család, majd a több ezer alkotás - mint "hab a tortán" - 2000-ben az italkonszernt felvásárló Vivendi birtokába került. A súlyos pénzügyi helyzetbe jutott francia-amerikai vállalatcsoport most a modern építészet egyik klasszikusának számító Mies van der Rohe tervezte new york-i Seagram Buildingben felhalmozott műgyűjteménytől is kénytelen megválni. Miután a Sotheby's január folyamán kiszállt az ügyletből - a Vivendi vezetői nem engedték, hogy az aukciósház szakértői megvizsgálják a műalkotásokat -, a Christie'sé a lehetőség, hogy még az első fél évben piacra dobja a kollekció legnagyobb, legalább tizenötmillió dollárra becsült értékű részét.
A kalapács alá kerülő mintegy 2500 műalkotás között Auguste Rodin szobrai és Juan Miró szőnyegei ugyanúgy szerepelnek, mint Mark Rothko 1957-ből származó nagyméretű vászna vagy a tavaly elhunyt Larry Rivers munkái. A legnevesebb alkotás Pablo Picasso több mint hét méter magas színpadi függönye, amely jelenleg a Four Seasons étteremben látható. A Picasso-művet a New York Times értesülése szerint a gyűjtemény többi darabjától különválasztva, magánúton kívánja értékesíteni a Christie's.
A festmények, szobrok és grafikák mellett a Seagram mintegy 700 darabos fotókollekcióját is eladja a Vivendi. Ennek lebonyolítására a Phillips, de Pury & Luxembourg aukciósházat szemelték ki, amely már ki is írta az aukció időpontját: április 25-26-án New Yorkban kerül sor az eseményre. A gyűjtők többek között olyan amerikai klasszikusok képeire licitálhatnak ekkor, mint Edward Steichen, Alfred Stieglitz, Weegee, Berenice Abbott vagy Garry Winogrand - írja a Handelsblatt.
A Smurfit gyűjteményének piacra dobása mögött a tavaly végbement tulajdonosváltás áll: az ír céget megvásárló amerikai Madison Dearborn vezetése ugyanis úgy döntött, hogy a mostaninál kevesebb műalkotás is elég a szállodaként és golfközpontként is működő Smurfit-székház díszítésére. A kiszemelt közvetítő ezúttal a Sotheby's, amelynek londoni árverezőcsarnoka május 16-án várja az ír művészet iránt érdeklődő vásárlókat. A kínálatban döntően huszadik századi ír művészek - például William Orpen, Jack Yeats vagy Louis de Brocquy - alkotásai szerepelnek. A The Art Newspaper által idézett szakértők szerint éppen azért lesz izgalmas az árverés, mert az ír művészet a nemzetközi műkincspiac egyik legdinamikusabban fejlődő szegmense volt az elmúlt öt évben. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.