BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Grafikában az élen

A hazai műkereskedelemben az Arte Galéria egészen a tavalyi év végéig egyedüliként szervezett grafikai árveréseket. Bár az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő műfajban rejlő üzleti lehetőségekre az utóbbi hónapokban több galéria is felfigyelt, az Arte biztos vevőkörével, jól kialakított kínálati profiljával továbbra is a grafikai piac vezető árverezője.

Az Arte tulajdonosa, Marsó Diana következetes szakmai és üzleti tevékenysége nyomán a galéria öt sikeres esztendőt mondhat magáénak. Az 1999-ben két, azóta pedig évente három alkalommal megrendezett árveréseket a leütési eredmények egyenletes emelkedése jellemzi, melynek következtében a kezdeti 2 és 2,5 millió forintos összleütési eredmények 2001-re lényegében megduplázódtak. Bár a galéria az évek alatt stabil vevőkört alakított ki, sikerének kulcsa ugyanennyire a jól körvonalazható üzletpolitikában is rejlik. Az Arte kínálati profilja egyértelműen a nemes grafikai technikákra épül. A temperától a litográfiáig terjedő kínálat nagy részét a 20. századi magyar klasszikusok munkái teszik ki, de a rendszerint 120-170 tételt számláló aukciós kínálatában nem ritka a 19. századi akadémikus, vagy éppen a kortárs alkotások előfordulása sem. Az Arte április 25-én tartja következő grafikai árverését: erre rendhagyó módon a Mű-Terem Galériában kerül sor.

Kétségtelen, hogy az egyedi és sokszorosított grafikai művek egyre népszerűbbek a műgyűjtők körében - mondja Marsó Diana. Ez sokban köszönhető a nagy árverezőházak aukcióin felbukkanó grafikák szép eredményeinek. Egyelőre azonban nem lehet arról beszélni, hogy a műfaj igazán széles vásárlóréteget vonzana: az Arte tulajdonosa szerint a grafika műfajának specifikus művészeti értékei csak egy szűkebb gyűjtőréteg megbecsülését bírják. A galéria éppen ezért ügyfélkörének bővítése helyett inkább a kínálat magas színvonalának biztosítására, valamint következetes árképzésre törekszik.

Ez a kétségtelenül lassabb, de vélhetően biztosabb eredményt hozó üzletpolitika követhető nyomon a galéria aukciós anyagának következetes "beárazásában". Szemben a nagy árverezőházak sokszor rapszodikus licitemelkedési mutatóival, az Arte árverésein szinte előre borítékolható az átlagosan 60-70 százalékos licitemelkedés. A galéria vezetőjének szakmai hozzáértését dicsérő adat persze az Arte árveréseit kitartóan látogató gyűjtők előtt is ismert. Így a galéria árképzése szinte minden esetben - a már megszokott és elvárható eredmények tudatában - mintegy sugallja vevőköre számára egy-egy mű reális piaci értékét. A tulajdonos szerint ez a kölcsönösségi viszony, valamint az azt övező bizalom alapvetően meghatározhatja egy aukciósház sikerességét.

Marsó Diana szerint a grafikai alkotások hazai piacán egyelőre nem lehet a nyugat-európai országokban meglévő jól követhető, kitaposott ösvényekről beszélni. Bár az eredmények optimizmusra adnak okot és a grafika kereskedelmének további szakosodása lassan kezdetét veszi - többek között az Abaúj antikvárium kisgrafikai árveréseivel -, a legnagyobb figyelmet most még a grafika sajátos művészeti értékeinek népszerűsítésére, a közönséggel történő megkedveltetésére kell fordítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.