A forgalmazás kulcsfontosságú lesz a magyarországi befektetési alapkezelő tevékenység fejlődésében, ám úgy tűnik, hogy az értékesítési csatornák terén nagyobb mozgásra továbbra sem kell számítani. Míg külföldön a bankok jutalékbevételeihez számottevően hozzájárulnak az "idegen" termékek értékesítésén elért bevételek, addig hazánkban ez viszonylag kevéssé elterjedt. Bár - jegyzik meg egyes piaci szakértők - a belföldi bankoknak azzal a dilemmával kell előbb-utóbb szembenézniük, hogy vajon továbbra is tartsák-e zárva értékesítési hálózatukat, ezáltal csak a hozzájuk tartozó befektetési alapkezelőknek engedve hozzáférést, avagy pedig nyissák azt meg külső befektetési alapkezelőknek is.
A kérdés az alapok díjtételeinek mozgásával dől el, hiszen míg a hazai konstrukciókat alacsony értékesítési és visszaváltási jutalék jellemzi, addig a nemzetközi alapoknál jellemzően 1-4 százalékos belépési és 0,5 százalékos visszaváltási jutalékot számítanak fel. Az alacsony forgalmazási díjak ezáltal versenyelőnyt jelentenek a belföldi alapok számára, aktív értékesítési hálózatot azonban ebből nem lehet felépíteni - hangsúlyozzák a szereplők.
Az összehasonlításnál persze arról sem szabad elfelejtkezni, hogy az alap- és letétkezelői díjak ugyanakkor magasabbak a hazai konstrukcióknál, különösen a pénzpiaci és kötvényalapoknál. A hazai alapkezelőknek előbb-utóbb alkalmazkodni kell az EU-ban megszokott díjakhoz, ami viszont profitabilitási kérdéseket is felvethet - jegyezték meg egyesek.
Bár a Volksbanknál a napokban lehetővé válik a Raiffeisen Ingatlan Alap jegyeinek forgalmazása, általánosságban még mindig az mondható el, hogy a hazai bankok meglehetősen idegenkednek más befektetési alapkezelők konstrukcióinak beengedésétől. Az OTP és a K&H alapokat például kizárólag az anyabanki hálózatában lehet megvásárolni, s a bankok sem engednek be konkurens termékeket fiókjaikba. Ezzel szemben például a Budapest Alapkezelő kilenc alapja a BB hálózatában elérhető, az alapcsalád változó számú tagját pedig a Raiffeisen Bank, a Takarékbank, a Citibank, a BNP Paribas fiókjaiban, illetve a Concorde-nál és az Erste Befektetési Rt.-nél lehet megvenni. A Raiffeisen alapkezelő termékeit az anyabank mellett a BNP Paribas, az ÁÉB és a Concorde forgalmazza, míg az Aegon alap jegyeit a Citibank, a Raiffeisen Bank hálózatában, a Concorde-nál, illetve egy-két alkuszcégnél lehet elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.