A részvényalap ismét nagy kedvenc a fejlett piacokon. A nemzetközi börzéken tavaly március végén elkezdődött boom egyre több befektetőt hozott viszsza a részvénypiacra. Ám míg Európában az alapok bővülését a friss pénzek megjelenése okozta, addig a tengerentúlon a befektetők többsége a meglévő kötvényalapjaikból csoportosította át megtakarítását ezen konstrukciókba. A számokból mindez világosan kitűnik: 2003-ban az európai befektetési alapok összesített nettó eszközértéke 13 százalékkal (400 milliárd euróval) bővült, amelynek 43 százalékát új pénzek adták. Több mint 13 százalékkal, 844 milliárd dollárral gyarapodott az amerikai befektetési alapok vagyona, ám ezeknek csupán 7 százalékát tette ki a friss tőke - derül ki a FERI Fund Market Information legfrissebb összesítéséből. Ez számokban kifejezve csupán 59 milliárd dollárt tett ki, szemben az európai konstrukciók 172 milliárd eurós nettó növekményével. Igaz, az európai alapoknak még így is nagy utat kell megtenniük ahhoz, hogy utolérjék az amerikai alapokban jelenleg meglévő 7200 milliárd dollárt, ami több mint duplája az öreg kontinens konstrukcióiban lévő összegnek.
A részvényalapok előtérbe kerülése ugyanakkor nem csupán az európai börzék teljesítményét dobhatja meg, hanem az amerikai és az ázsiai tőzsdéken is éreztetheti hatását a friss tőke megjelenése. A befektetők ugyanis az európai részvényekbe invesztáló alapok mellett az amerikai, a globális, illetve a fejlődő piacokat előtérbe helyező konstrukciókat is előszeretettel vásárolták. Egyes piaci szereplők mindeközben aggodalommal szemlélik a kockázatot ismét felvállaló befektetőket, mondván, felkészültek-e egy esetleges részvénypiaci megingásra, avagy ismét exodus lesz a válasz egy jövőbeni krízishelyzetre. Európában egyébként érdekes módon a svéd háztartások fektetik megtakarításuk legnagyobb részét befektetési alapokba (24 százalék). A sorban Olasz- és Franciaország következik 21-21 százalékos arányával - ez egyébként megegyezik az amerikai adattal is -, míg az EU-átlag 13 százalék.
Magyarországon mindeközben a befektetők továbbra is kerülik a részvényalapokat. Bár a konstrukciók vagyona közel 42 százalékkal bővült az elmúlt évben, ennek zöme az árfolyam-emelkedés számlájára írható, mintsem a beáramló friss pénzeknek köszönhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.