BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejlődő piacok: vonzó kilátások

Az év első hónapja azoknak a várakozásait igazolta, akik a fejlődő piacok virágzásával számoltak 2004-ben. Két számjegyű növekedést produkált Ázsia és a Távol-Kelet, ám a kelet-közép-európai régiónak sincs oka szégyenkezésre. A legjobb teljesítményt ebben a térségben a budapesti börze nyújtotta januárban.



Az idei évtől a fejlődő piacok másodvirágzását várta a nemzetközi elemzők többsége, s úgy tűnik, 2004 első hónapja láttán nem kell csalódniuk. Az MSCI Emerging Far East index értéke - euróban számolva - 11,6 százalékkal emelkedett, míg az MCSI Asia mutatóé 10,6-del. A sorban a kelet-közép-európai régió következik, amely 7,3 százalékkal növelte értékét, s a térség értékpapírpiacai közül a Budapesti Értéktőzsde indexe került az élre. A BUX ugyanis 6,3 százalékos erősödést könyvelhetett el, szemben a lengyel WIG 20 - helyi fizetőeszközben számolt - 2,2, illetve a cseh PX-50 4,9 százalékos ugrásával.

A BÉT mutatójának januári szereplése meglepetésként érte a piac szereplőit, a BUX-nak négy éve nem látott magasságokba sikerült emelkednie, amely a 10 ezer pont áttörését jelentette. A 2002. márciusi történelmi csúcs megdöntése még várat magára, s bár a mostani minihossz törékenynek bizonyult, a magyar piac ezzel is behozott valamenynyit lemaradásából.

Egyéves távlatban ugyanis a cseh börzemutató 46,3 százalékot emelkedett, a lengyel WIG-20 index 44,7-et, szemben a BUX 33,4 százalékos növeke-

désével. Ebben a kedvezőtlen makrogazdasági történések is szerepet játszottak, mint ahogy a forint 2003. végi megingása és a magas állampapír-piaci hozamok is.

Ha az egyes szektorok teljesítményét nézzük a nyugat-európai piacon, akkor januárban a technológiai ágazat vitte a prímet. A Dow Jones Euro Stoxx Technology index 11,9 százalékkal tornázta fel magát, míg az ezüstérmet a távközlési vállalatok szerezték meg (a Dow Jones Euro Stoxx Telecom 9,2 százalékot erősödött), a bronzérem pedig az egészségügyi szektornak jutott (a Dow Jones Euro Stoxx Healthcare 8,4 százalékot szedett magára). Ha a közép-európai régió hasonló szektorainak megítélését nézzük meg, akkor az elemzők hasonló sorrendet állíthatnak fel. Az it-ágazattól jó 2003. negyedik negyedéves számokat várnak az elemzők, az egyetlen kivételt a Synergon jelenti, amely másfél hete tette közzé profitwarningját. A másik magyar it-papír, a Graphisoft gyorsjelentése a prognózisok szerint mellőzi a kedvezőtlen meglepetést, s a 2002. évinél jobb eredményről számol majd be a társaság, amelynek hátterében a költségcsökkentési intézkedések húzódnak meg. A lengyel it-szektor tagjai közül kiugrónak ígérkezik a ComArch negyedik negyedéves teljesítménye. Az Erste elemzői legfrissebb előrejelzésükben fantáziát látnak a Softbankban, és további

jó teljesítményre számítanak ComputerLandnél is, bár az utóbbi időben nagy árfolyamnyereséget produkált részvény piacán korrekcióra számítanak.

A távközlési szektor tagjai közül attraktívnak számít az Erste elemzői szemében a Matáv, amelynek célárfolyamát - annak ellenére, hogy a piaci liberalizáció nem éppen az árfolyamdrágulás irányába hatott - növelték is. A tavalyi esztendő utolsó negyedéves számait ma publikáló Matávnál egyébként az előző három hónaphoz viszonyítva viszszaeső eredményre és romló marginokra számítanak a piaci szakemberek. A Cesky Telecom tavalyi számaira a szabályozásváltozás nyomja rá bélyegét, míg a TPSA-nál az átszervezés és az eszközök újraértékelésének hatásai lesznek majd érezhetők a gyorsjelentésben.

A kelet-közép-európai gyógyszergyártó társaságoktól az eddig megszokott, stabil eredményeket várják a szakemberek, ráadásul az uniós csatlakozás az értékelésüknél is érezteti hatását. Az elemzők szerint a térség szereplői közül a Richternek van a legnagyobb esélye arra, hogy a nyugati gyógyszergyártókkal szemben meglévő diszkontot legelsőként felszámolja. Az állami kézben lévő pakettjénak értékesítése is ráirányíthatja a figyelmet a magyar gyógyszergyárra, amely hétfőn publikált gyorsjelentésében ismét kiugró évről számolt be (VG, 2004. február 10., 13. oldal). Az Egisnél - amely holnap teszi közzé adatait - arra számítanak az elemzők, hogy visszatér a "régi kerékvágásba", s ez már a részvények árfolyam-alakulásában is meglátszik. A horvát Pliva számaira kihatnak az akvizíciók, az átszervezés költségei ugyanis a profiton is érződnek. Ennek ellenére az Erste elemzői a Richter mellett a Plivában látják a legnagyobb fantáziát, mondván, az árfolyamukban egyelőre nem érződnek a fundamentális tényezők.

Az olajipari szektor is jó választásnak bizonyulhat, élén a Mollal, amelynek a legjobb kockázatmegtérülési rátája van a jelenlegi árazás mellett. A holnap napvilágra kerülő negyedéves számai kiugrónak ígérkeznek az elemzők szerint, s a társaság további sikeres akvizíciója is árfolyamnövelő hatást válthat ki. Az elemzők zöme az Unipetrolt jelölte meg a terjeszkedés legújabb állomásaként. (A cseh kormány április végére várja a végső ajánlatokat a három versenyben maradt szereplőtől, a Moltól, a PKN Orlentől és a Royal Dutch/ Shelltől.) A régió olajtársaságait a Petrom eladása is lázban tartja, bár itt jóval nagyobb a bizonytalansági tényező. Az ajánlattétel időpontja a román kormány folyamatos halasztásai közepette immáron április végére tolódott ki, ám kérdés, hogy az őszi választások előtt lezárják-e a privatizációs ügyletet. Április végére körvonalazódhat a Mol és a PKN Orlen közötti stratégiai együttműködés is, s többen valószínűsítik, hogy az Unipetrolnál is egyesítik erejüket. A Molnál árfelhajtó tényezőt jelenthet a gázüzletág értékesítése is.

A bankszektor tagjai ugyan komoly erősödést produkáltak az év elején, ám a korrekció sem maradt el. Az OTP nemrégiben közölte, hogy bár a 2003-as esztendő rekordprofitot hoz, a negyedik negyed eredménybővülési üteme elmarad az előző negyedévekétől. Mindenesetre úgy tűnik, hogy az OTP expanziói kezdenek beérni: a DSK 20 százalékos profitjavulást ért el tavaly, s számottevő bővüléssel számol 2004-ben is. A lengyel bankszektort mindeközben konszolidációs folyamat tartja lázban, a BZ WBK és az ING BSK egyesülése esetén az egyik szereplő elhagyja a piacot, miközben az ország harmadik legnagyobb bankja jön létre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.