BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól startolt az amerikai Eurex



Hétfőn megindult a kereskedés az USA legújabb határidős tőzsdéjén, az Eurexen. A német-svájci vegyes tulajdonban lévő börze tengerentúli jövője sokáig vitatott volt - elsősorban a piacon rezidensnek számító Chicago Board of Trade (CBoT) és a Chicago Mercantile Exchange (CME) heves ellenállásának köszönhetően -, az első nap ennek ellenére komoly sikereket hozott. A befektetők a hétfői kereskedési adatokat látva úgy vélik: komoly harc várható a határidős kötvények adásvétele terén eddig monopóliummal rendelkező CBoT és a trónkövetelő között, előbbi dominanciáját azonban mindez az egybehangzó vélemények szerint egyelőre nem fogja veszélyeztetni.

A nyitás napján a Eurexen

25 000 tízéves amerikai államkötvény cserélt gazdát, szemben a nagyobbik szereplő 301 ezres teljesítményével. A 30 éves papírok körében a különbség már szolidabb volt: az Eurexen ebből 7600, míg a CBoT-n 31 600 forgott. Annak eldöntése, hogy az új tőzsde beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, szakértők szerint 6-9 hónapot is igénybe vehet. Az indulás időzítése mindenesetre ideálisnak mondható: a kamatlábkockázatuk lefedezésére játszó befektetők rendszerint háromhavonta megújítják lejáró szerződéseiket, ez a ciklikusság a tőzsdei forgalom alakulásában is jól nyomon követhető. A legközelebbi hullámhegyet február és március fordulóján várják: egy éve február 27-én a CBoT-n egymillió határidős szerződést kötöttek a 10 éves államkötvényekre. Amennyiben a tendencia visszaigazolja a tavalyi tapasztalatokat, abból az Eurex is profitálhat.

Helyzetét nehezíti, hogy a versenytársi pozíciót felvállalni sokáig vonakodó CBoT az idén több lépést is tett már ebben a minőségében ügyfelei megtartására. A komoly tapasztalatokkal rendelkező amerikai parkett az Eurex által támasztott legkomolyabb kihívásra válaszolt idei kétszeri díjcsökkentésével. A CBoT legutóbbi árcsökkentésével a nem tagok által kötött kontraktusok díját 30 centre mérsékelte elektronikus rendszerében az egy hónappal korábbi 90 centes és az egy évvel korábbi 1,25 dolláros értékről, a tagoknak pedig ingyenes hozzáférést biztosított. Azok a nem tagok, akik valamely tagsággal rendelkező piaci szereplő hozzáférését használják, 6 centet fizetnek ügyletenként. Az Eurex, amely vetélytársával szemben teljesen elektronikus platformmal dolgozik, tagjaitól a hónap első 150 ezer kontraktusa után 25, a következő 150 ezerért 20, a további szerződésekért pedig 10 centet kér. Az árjegyzők az első két évben semmit sem fizetnek. A tagi pozícióért az Eurex nem számol fel külön díjat. A tőzsdei vezetés úgy látja, hogy a most kialakított tarifarendszer nem átmeneti, bevezető jellegű, hanem tartósan fenntartható díjszabást eredményez.

Az előnyös Eurex-díjszabás ellenére egy igen komoly fegyvertény továbbra is a CBoT mellett szól és emiatt az elemzők nem számítanak hatalomátvételre sem a közeljövőben: a likviditás ugyanis a régebb óta működő parketten egyértelműen nagyobb. Januárban a tőzsdén 32 millió határidős kamatlábszerződést kötöttek, egy hete pedig közel 10 millió nyitott kontraktussal rendelkezett a börze. Válaszként az Eurex német államkötvényekre és részvényindexekre szóló szerződéseket kíván elérhetővé tenni a befektetők számára, ehhez azonban a két piac összekötését lehetővé tevő klíringszerződést is tető alá kéne még hozni. Ez utóbbit azonban a többi tőzsde érdekellentét miatt egyelőre akadályozza.

A terep előkészítése terén alapos munkát végző Eurex az elkövetkező három évre összesen 18 millió dollárnyi kötést biztosított be magának hét vezető határidős tőzsdei szereplő együttműködésének köszönhetően, ami a jelenlegi díjszabás mellett 90 millió tranzakciót jelent ebben az időszakban. Mindez éves szintre átszámítva nem éri el a CBoT teljesítményének 10 százalékát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.