Indikátorokban nincs hiány a tengerentúlon, hiszen a statisztikákban való böngészés több érdekes hivatkozási alappal is szolgál a befektetők számára. Itt van mindjárt a vasárnapi amerikaifutball-döntő, a Super Bowl, amely azon túlmenően, hogy 140 millió nézőt vonzott a képernyők elé az Egyesült Államokban - ami hat év óta a legnagyobb nézettséget is jelentette -, nem kevés befektetőnek szolgál útmutatóul az éves előrejelzéseket illetően. Az elmélet roppant egyszerű: ha a régi National Football League (NFL) egyik csapata nyeri a küzdelmet, úgy erősödésre van kilátás, ha azonban a régi American Football League-hez (AFL) tartozó klub lesz a győztes, úgy a bessz lesz az úr a Wall Streeten. Kételkedni persze lehet ebben, ám tény, az elmúlt 37 évben mindöszsze 7 alkalommal nem jött be. (Némileg ronthatja az indikátor megbízhatóságát, hogy ebből négy éppen az 1998-2001 közötti időszakra esett.) Az idén győzött az esélyesebbnek tartott Patriot, ami minden bizonnyal elégedettséggel töltötte el a rajongóikat, ám a Wall Street további erősödésében bízókat már megingathatta, hiszen a csapat az AFL-hez tartozik. S nem is olyan régen, 2002-ben, amikor szintén a Patriot vihette el a serleget, az S&P 500 index értéke 30 százalékot zuhant.
Ám mielőtt végképp a kétségbeesés lenne úrrá a befektetőkön, nem árt egy pillantást vetniük a tőzsdeindexek januári szereplésére. Amilyen az év első hónapja, olyan lesz az egész esztendő - hangzik a januári "barométer"-elmélet, s bizony a főbb amerikai mutatók emelkedéssel zárták első négy hetüket. A Dow Jones 0,3, az S&P 500 1,7, a Nasdaq 3,1 százalékot szedett magára. Igaz, az összképhez hozzátartozik, hogy január első két hete komoly növekedést produkált, míg a következő két hét már visszaesésekkel párosult. Persze vannak, akik fontosnak tartják hozzátenni: a börze januári mozgása az egész évi trendet jelzi előre, nem az elkövetkező 11 hónapét. Elég ugyanis 1987-re visszapillantani: januárban 13,2 százalékkal nőtt az S&P 500 értéke, egész évben 2 százalékkal, ám február-december között 9,9 százalékkal esett a mutató. A januári barométer ezzel együtt megbízható jelzőnek tűnik, hiszen az elmúlt 50 évben csupán 14 alkalommal nem jött be. A sorban április következik - derül ki a statisztikai adatokból, ám érdekes módon áprilisi "barométerről" senki nem beszél, ám annál inkább a szoknyák hosszáról. Meglepő módon ehhez az indikátorhoz - ha a divatirányzatnak megfelelően rövidül a szoknya hossza, akkor fellendülés köszönt be a részvénypiacokra, míg ellenkező esetben esés - még mindig ragaszkodnak egyes piaci szereplők, mint ahogy arról sem tudnak lemondani, hogy az újságok címlapját böngészszék medve, illetve bika után kutatva. Hiszen ha egy bika bukkan fel a Time avagy a Newsweek címlapján, abból egyesek azt szűrhetik le, hogy a kedvező hírekkel már mindenki tisztában van, éppen ezért itt az ideje a lejtmenetnek. Ezzel szemben a pesszimistább hangulatot sugárzó medve megjelenése már a vétel kezdetét jelző gongot jelentheti. Példákban itt sincs hiány: 1998 áprilisában a Newsweek címlapján megjelenő bikát (méghozzá esküvői ruhában) nem sokkal később az orosz válság kirobbanása s a tőkepiacok összeomlása követte. Bár a Time 1999. decemberi címlapja mellőzte a két állatot, ám az Amazon alapítójának, Jeff Bezosnak megjelenítése - mint az év embere - egyes piaci szereplők szerint már arra utalt, hogy eljött a hossz ideje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.