A Deutsche Bank AG - amelynek deviza-üzletági elemzőcsapata az első helyre ugrott, a legpontosabban előre jelezve az elmúlt negyedévi árfolyammozgásokat - a dollár jegyzésének további gyengülésére számít az elmúlt két évi lejtmenetet követően is az euróval szemben. A New York-i Michael Rosenberg vezette elemzői gárda három hónapon belül 1,25 dollárra várja az eurót, míg egy éven belül már 1,35 dolláros árfolyamot prognosztizál. Nos, tegnap 1,248 dolláron járt az euró árfolyama. Az elmúlt időszakok árfolyammozgásait nézve úgy tűnik, a Deutsche Bank elemzőinek adni lehet a szavára: a Bloomberg által megkérdezett 53 piaci szereplő közül ők dolgoztak a legszűkebb hibahatárral 2003 utolsó negyedében, az egyes év végi keresztárfolya-
mok mindössze átlagosan 2,61 százalékkal tértek el az általuk prognosztizálthoz képest.
A Deutsche Bank szakemberei az elmúlt évben 14 százalékos lemorzsolódáson már átesett dollár jegyzésének további csökkenésére számítanak. Mindezt az eurózónához képest alacsonyabb kamatlábbal és az amerikai folyó fizetési mérleg duzzadó hiányával indokolják. A legtöbb elemző a rövid távú mozgásokra koncentrál, s úgy tűnik, a fától nem látják az erdőt - fogalmazott Rosenberg, aki a Merrill Lynchtől 1999-ben igazolt át a Deutsche Bankhoz. A dollár áresése szinte teljesen a fizetésimérleg-hiány számlájára írható, ami persze a monetáris politika egyik velejárója.
Az USA 135 milliárd dolláros hiányt halmozott fel folyó fizetési mérlegében 2003 harmadik negyedében, ami a harmadik legnagyobb öszszegnek számít eddigi történelme során. A hiány megegyezik a GDP 4,9 százalékával, ami egyúttal azt is jelenti: nap mint nap 1,5 milliárdnyi dollárt kell becsábítani Amerikába, hogy a dollár árfolyamát karbantartsák. (Japán és az eurózóna ezzel szemben többletet mondhat magáénak.)
A dollár eddigi mélypontját ez év január 12-én érte el az euróval szemben, amikor 1,2899-re süllyedt jegyzése, ám az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet szavai, miszerint aggódással töltik el a drasztikus ugrások, korrekciót idéztek elő még aznap. Két nappal később Christian Noyer az EKB vezetéséből elsőként fogalmazta meg, hogy a központi banknak lehetősége van euróeladásokra, s ezzel gátat is vetett a jelentősebb elmozdulásoknak.
Csak rövid távú korrekcióról van szó - reagált Kenneth Landon, a Deutsche Bank egyik elemzője a Trichet szavait követő dollárerősödésre. Landon szerint ugyanis nem valószínű, hogy az EKB avagy a Fed dollárt vásárolna, ezzel támogatva a zöldhasú árfolyamának emelkedését.
Nem árt módosítani a dollár árfolyammozgásával kapcsolatos prognózisunkat, hiszen az esése a legpesszimistább várakozásokat is felülmúlta - jegyezte meg Rosenberg. A Deutsche Bank tavaly szeptember végi elemzésében 1,1657 dollárt jelölt meg év végi euróárfolyamként, míg a valóság 1,2593 dollár lett. Igaz, a bank még ezzel a várakozásával is az élen végzett, a többiek optimistábban látták a helyzetet. A bank szakembergárdája a legkevésbé a svájci frank/dollár keresztárfolyamát találta el: 4,86 százalékkal magasabbra várták a frank kurzusát, mint ami valójában lett (1,2398 frankot ért a zöldhasú 2003 végén, míg a prognózis 1,3-ről szólt).
Visszatérve az eurókurzusra, az összesítésben a Travelex végzett a második helyen 3,01 százalékos átlagos hibahatárával, míg a bronzérmet a Bank of Tokyo Mitsubishi szerezte meg 3,06 százalékos átlagával. A sorban a Morgan Stanley, illetve az IDEAglobal következett.
A Standard Charterednek, amelyik 2003 harmadik negyedében a legjobb előrejelzéseket hozta, most a 29. hellyel kellett beérnie. Mindezt a font és a svájci frank dollárral szembeni túlzottan optimista árfolyam-várakozásainak köszönheti, hiszen az eltérés végül mindkét esetben megközelítette a 10 százalékot. Konszolidációt vártunk, s nem a dollár további gyengülését - magyarázta "bizonyítványát" a Standard Chartered. A dollár/euró árfolyamnál 5,31 százalékos eltérésével a 11. helyet szerezte meg a társaság, a dollár/japán jen kurzusnál a 38. helyre szorult vissza, ám az euró/jen jegyzésnél - a svájci Bank Sarasin & Cie-vel együtt - a legjobb előrejelzést produkálta.
Az USA folyó fizetésimérleg-hiányának mérséklésére az egyetlen ellenszert a dollár árfolyamesése jelenti, amely kedvezőtlen az import számára, ám az exportot megdobhatja - magyarázza Fred Tilley, a Travelex elemzője, aki év eleje óta hangoztatja ezt a nézetét.
A dollár 2003 utolsó negyedében megtett minden tőle telhetőt: a G7 szeptember 20-i tanácskozását követően év végéig az euró 11 százalékot erősödött a zöldhasúval szemben, s ezt a lejtmenetet az sem akasztotta meg, hogy a harmadik negyedév 8,2 százalékos GDP-bővülést mutatott, közel két évtizede a legnagyobbat.
Mindeközben a jen 6 százalékot szedett magára a dollárral szemben, ám az árfolyam aligha erősödött volna csak ennyivel, ha a japán jegybank nem költött volna 6,6 trillió jent intervencióra szeptember 27.-december 26. között. A dollár/jen jegyzést egyébként a legpontosabban a Travelex, a Morgan Stanley, a HSBC Holdings és a JP Morgan elemzői tudták meghatározni. A szakemberek a japán jegybank további intervenciójára számítanak, ám ez sem akadályozhatná meg, hogy 2004 végére a dollár/jen kurzus 98 jenre mérséklődjön a mostani 107 körüli szintről.
Az elmúlt negyedév legnagyobb meglepetése egyébként az volt, hogy az amerikai gazdaság élénkülése nem párosult a dollár erősödésével. Ez pedig azt vetíti előre, hogy az USA folyó fizetési mérlegének mostani hiánya tovább nő - fogalmaz Steve Pearson, a londoni HBOS elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.