A november végi kamatemelés, illetve hozamszint-emelkedés hatására zuhanó állampapír-árfolyamok tavaly decemberben minden korábbit felülmúló tőkekiáramlást generáltak a hazai pénzpiaci és kötvényalapokból. Ez a tendencia a kötvényalapok esetében januárban is folytatódott - derül ki a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) legfrissebb összesítéséből.
Az elmúlt hónapban hozzávetőlegesen 60 milliárd forintot vontak ki a befektetők a kötvényalapokból, ami 11 százalékos csökkenést idézett elő ennél a konstrukciónál. (November óta egyébként 160 milliárd forint vándorolt el a hazai kötvényalapokból.) Kedvező fordulatnak tekinthető azonban, hogy a decemberi több mint 10 százalékos (20 milliárdos) lemorzsolódást követően januárban már 0,5 százalékkal, 177,3 milliárdra nőtt a pénzpiaci alapok nettó eszközértéke. Hónapok óta ez az első kedvező jel a hazai állampapírokba fektető alapok esetében, ám az általános tendencia megfordulására még minden bizonnyal várni kell - jegyzi meg a Bamosz összeállításában.
A részvényalapok esetében ezzel szemben látványos, 13 százalékot meghaladó növekedést lehetett tapasztalni. Ezen belül is figyelemre méltó, több mint 11 milliárd forintos (23 százalékos) vagyonnövekedés következett be a külföldi részvényalapoknál. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy ez döntően egyetlen tételnek köszönhető: az egyik alapba egy nap alatt több mint 9 milliárd forintot fektettek be, ami nyilvánvalóan nem a kisbefektetők befektetési preferenciáinak hirtelen megváltozásával magyarázható. Lényegesen kisebb mértékű, 3 százalékos növekedés volt januárban a hazai részvényalapoknál, 1,2-del csökkent ugyanakkor a vegyes alapok összesített vagyona. Az elmúlt év legkedveltebb konstrukciója, az ingatlanalapok vagyona 0,9-del, 65,4 milliárdra gyarapodott.
A többi alaptípus bővülése ugyanakkor nem tudta kompenzálni a kötvényalapok vagyonának zuhanását, így az alapokban kezelt összesített vagyon januárban 5,1 százalékkal, 860,7 milliárd forintra mérséklődött.
Az alapokkal szemben jelentősen, 3,4-del nőtt a pénztári portfóliók vagyona. Ennek köszönhetően a Bamosz-tagok által kezelt teljes vagyon januárban összességében 1 százalékkal, 1986,2 milliárd forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.