BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vonzó multimanager alapok

Vonzóbb hozamok, nyilvánosság számára el nem érhető konstrukciók, a legjobb alapkezelők kiválasztása, hagyományos nyilvános alapokkal versenyképes díjak. A "multima-nager" befektetési alapokban nem véletlenül lát fantáziát egyre több befektető, köztük számos magyar intézményi is.

Az "alapok alapja" egy csomagolási technika, a "multimanager" befektetési alap viszont hozzáadott érték - összegzi a két konstrukció közötti különbséget Kozma Krisztina, a Credit Suisse Asset Management (CSAM) vezérigazgatója. Az előbbi alaptípus a nyilvánosság számára is elérhető alapokba fekteti pénzét, míg a "multimanager" alap a széles körben nem hozzáférhető konstrukciókból, így például zártkörű alapokból, kisebb, pár fős alapkezelők - úgynevezett befektetési "butikok" - termékeiből építkezik. Az Credit Suisse-on belül egy szakértői csoport csak azzal foglalkozik, hogy közel ötszáz alapkezelőt folyamatosan nyomon követ, s ennek megfelelően a legjobb alapstruktúrát próbálják létrehozni az előre meghatározott tematika alapján (például észak-amerikai, európai, globális részvényalap). Az alapkezelők kezét nem köti a benchmark, a portfólió összetétele lényegesen eltérhet tőle - magyarázta Kozma Krisztina.

Az alaptípus legnagyobb előnye a vonzóbb hozamokban rejlik, hiszen az alapkezelők teljesítményét folyamatosan vizsgálják, ugyanakkor a pár fős befektetési "butikok" - az érdekeltségi viszonyból fakadóan - is rá vannak kényszerítve a jobb hozam elérésére. Ráadásul a díjakban is versenyképesek ezek az alaptípusok a hagyományos alapokkal. Az egyes alapkezelőkkel ugyanis külön egyezik meg a CS a díjtételekben, s mivel nem külső befektetőről van szó - mint az "alapok alapjánál" -, így a költségek feletti kontroll is nagyobb - emelte ki a CSAM vezérigazgatója. A nemzetközi piacon például átlagosan két százalék alatt mozog az alapkezelői díj a "multimanager" alapoknál, míg az "alapok alapjánál" ez három százalékig is elmehet.

Hazánkban egyelőre nyilvános forgalomban nem érhető el ilyen alap, ám mint Kozma Krisztina megjegyezte: van olyan intézményi ügyfelük, aki már vásárolt a CS "multimanager" alapjaiból. A nagyobb piaci szereplőknél, így a Russell Investment Groupnál, a Vanguard Groupnál, a Northern Trustnál is egyelőre az intézményi befektetők dominálnak, ám az SEI Investments arról számolt be, hogy a "multimanager" alapjaiban meglévő 55 milliárd font egyharmada magánszemélyektől érkezett.

Tavaly év végén közel 340 milliárd dollárra tevődött az ezen alaptípusban található vagyon világszerte, s mint Kozma Krisztina rámutatott: az egyik legdinamikusabban fejlődő üzletágnak tekinthető a befektetési alapokon belül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.