Míg az általános és a középiskolás diákok többségénél a tanévkezdés leginkább a szülőknek jelent komoly anyagi terhet, addig számos, a felsőoktatásban részt vevő hallgató a saját pénztárcáján érezheti a szeptembert. A szakértői becslések szerint egy átlagos magyar egyetemista, illetve főiskolás több mint hetvenezer forintot költ el havonta. Ez az összeg azonban lényegesen nagyobb lehet, ha a hallgató költségtérítéses képzésben vesz részt, illetve ha elköltözött otthonról.
A pénzügyi nehézségeket a hallgatók egy része alkalmi munkákkal enyhíti, másik részük viszont inkább a diákhitelt hívja segítségül. A 2001-ben létrehozott apanázsforrást eddig összesen több mint 250 ezren vették igénybe, hiszen a hitel igényléséhez nem kell jövedelem, kezes, és egyéb fedezet sem. Másik vonzó tulajdonsága, hogy a hallgatónak nem kell igazolnia, hogy mire fordítja a felvett kölcsönt, így tulajdonképpen bármire el lehet költeni. Jelenleg az államilag támogatott képzésben részt vevő hallgatók legfeljebb 200 ezer forintot, a költségtérítéses diákok pedig akár 250 ezer forintot is kézhez kaphatnak egy tanulmányi félévben. A következő néhány pontban azokat a tudnivalókat gyűjtötte össze a Reggel.hu, amelyeket nem árt szem előtt tartani, mielőtt hitelbe vernénk magunkat.
Ki veheti fel a diákhitelt?
A kölcsönt bármelyik, felsőoktatási intézményben tanuló hallgató felveheti, feltéve, hogy még nem töltötte be a 40. életévét, illetve hohy beiratkozott az épp soron következő félévre. Ha sikerül minden feltételnek megfelelni, és a saját pénzügyi helyzetünk tükrében dönteni a kölcsön felvételéről, akkor nincs más hátra, mint az igénylő lap kitöltése. A szükséges nyomtatványokat a nagyobb postahivatalokban, illetve az együttműködő pénzintézetek kijelölt fiókjaiban lehet beszerezni. Az első összeget az őszi félévben október 15-éig, a tavaszi szemeszterben március 15-éig folyósítják.
Mekkora összeget lehet igényelni?
Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók havonta maximum negyvenezer, míg a költségtérítéses diákok legfeljebb 50 ezer forintot vehetnek fel havonta. Persze ennél kisebb címleteket is lehet kérni: 15, 21, 25, 30 ezres havi kölcsönösszeg közül lehet válogatni. Lehetőség van azonban egy összegben kérni a hitelt, ilyenkor egyszerre utalják az egy félévre jutó, öt havi összeget. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy a magasabb hitelösszeghez magasabb törlesztési részlet társul.
Mennyi ideig jöhet az apanázs?
Diákhitelt tíz tanulmányi félévre lehet felvenni. Amennyiben a felsőoktatási intézményben több mint tíz félévig tart az okítás, akkor a hitelre való jogosultság együtt nyúlik a képzési idővel, de a 14 hónapot így sem haladhatja meg.
Mikor kell visszafizetni a diákhitelt?
A felvett kölcsönt csak a hallgatói jogviszony megszűnése után, de legkésőbb a 40. életév betöltését követően kell elkezdeni visszafizetni. A törlesztésnek azonban ára van: a visszafizetés első két évében az előző év október 31-én érvényes minimálbér hat százalékát vonják le az exdiákok számlájáról. A harmadik évtől kezdve pedig a törlesztőrészlet kiszámításának alapja a két évvel korábbi jövedelem hat százaléka, amelynek 1/12-ed részét kell havonta a hitelért cserébe visszafizetni. Azoknak azonban, akik egyszer is igénybe vették a maximális, azaz az ötvenezer forintos hitelösszeget, a törlesztés első két évében a minimálbér nyolc százaléka, az azt követő években pedig a jövedelem nyolc százalékának 1/12-ed része lesz a havi törlesztőrészlet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.