Az ütem ugyanakkor messze elmarad a 2006-os vagy a 2005-ös eredményektől: akkoriban ugyanis még bőven 10 százalék fölött tudott erősödni a piac. (2006-ban 17,36, 2005-ben 12,27 százalék volt a növekedés.)
A biztosítási piac összesített díjbevétele az idén június végén meghaladta a 473 milliárd forintot, amihez az első negyedév 257, míg a második csupán 216 milliárd forinttal járult hozzá. Az összesített díjbevételek mérlegére a nem élet ági szegmens teljesítménye nyomja rá a bélyegét: ez az ágazat az utóbbi időben egyre nagyobb különbséggel marad el az életbiztosítási piactól.
Az élet ág először tavaly ilyenkor erősített, akkor négymilliárd forint híján majdnem beérte a nem életet, év végére azonban átbillent a mérleg nyelve. A tendencia folytatódott az idei első fél évben is: 245 milliárd forint díjbevétel származott az élet és 229 milliárd a nem élet ágazatból.
Nem változott a befektetéshez kötött életbiztosítások egyeduralma sem, a növekedés motorja még mindig a unit-linked termékek iránti jelentős érdeklődés, a 245 milliárd forint több mint 60 százaléka származik az ilyen típusú termékek értékesítéséből.
A lakosság romló jövedelmi helyzetével és az egészségügyi reform körül kialakult bizonytalansággal indokolja az életbiztosítási piacra nehezető nyomást Bartók János, az Aviva elnök-vezérigazgatója. Mint mondja: a gazdaság általános helyzetének romlása miatt a fogyasztás és a hitelfelvétel felől elsősorban a megtakarítások irányába fordult a lakosság figyelme. A piaci szereplők igyekeztek kihasználni ezt a tendenciát, növekedési lehetőség még bőven van, és a verseny is óriási.
Ami a nem élet ágazatot illeti, az mindössze 8 milliárd forinttal tudta megfejelni az eredményét tavalyhoz képest, ami egyebek mellett annak köszönhető, hogy az ágon belül a legnagyobb szegmenst kihasító kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások díjbevétele csak alig több mint egymilliárddal nőtt, illetve annak, hogy a cascodíjbevételek közel kétmilliárd forinttal csökkentek.
Az egyes cégeket vizsgálva szembetűnő, hogy 8,5 milliárd forinttal csökkent a piacvezető életbiztosító, az ING díjbevétele az idei első fél évben a tavalyi év azonos időszakához képest. Ez egyfelől azzal magyarázható, hogy a biztosító kevésbé összpontosít az egyszeri díjas piacra – magyarázza Kovács Zsolt, az ING értékesítési vezetője. Mint mondja, a csökkenés jó része ezen a piacon realizálódott, s emellett az ING tíz évvel ezelőtt bevezett unit-linked típusú biztosításai is az elmúlt egy évben jártak le, ez pedig egy olyan faktor, amely más társaságot még nem érint – teszi hozzá Kovács.
Ami pedig a többi szereplőt illeti, az élmezőny sorrendje változatlan: Allianz, Generali, ING, OTP Garancia, Aegon. Látványos eredményt ért el ugyanakkor a piacvezető: életbiztosítási tevékenységéből származó díjbevételét ugyanis csaknem megkétszerezte. A díjbevétel alapján hatodik Uniqa biztosító pedig közel 7 milliárd forinttal növelte díjbevételét, és ezzel több mint egy százalékot javított piaci részesedésén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.