BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tíz éve nem volt ilyen rossz első nyolc hónapja a tőzsdének

Az elmúlt 10 év legrosszabb első nyolc hónapját zárja ma a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú mutatója: a BUX indexnek 2008 elejétől kezdve csaknem 6000 pontos, azaz 22 százalékos mínuszt sikerült felhalmoznia.

Az ideinél gyengébb produkciót nyár végéig csupán 1998-ban mutatott fel az index, 2001 óta pedig még arra sem volt példa, hogy év elejétől őszig ne emelkedett volna a budapesti parkett benchmark mutatója.

A BÉT-en nem kizárólag ebben a tekintetben dőlhet meg az idén többéves negatív rekord, ugyanis az azonnali részvénypiac napi átlagos forgalma mára csaknem a 2005-ös évben elért szintig csúszott vissza. Vagyis szinte biztossá vált, hogy megtörik a piaci forgalom folyamatos bővülésének az elmúlt 4 évben kialakult trendje – 2007-ben még naponta átlagosan 35,5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények a BÉT-en, az idén viszont alig haladja meg a 21 milliárd forintot a tegnapig regisztrált napi átlagos forgalom. Ezzel párhuzamosan a nagy volumenű kötések is eltűntek a piacról. Tavaly nyáron még akadtak 20-30 milliárd forintos ügyletek a Mol-papírokkal, az idén januárban már az OTP volt a sláger, egy 7 milliárdos adásvétel kapcsán. Júliusban viszont a legnagyobb volumenű kötés mindössze 2,5 milliárdos volt, szintén a nagyobbik bankpapírra.

Utóbbi szempontból Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője optimista: szeptemberben, a nyári szünet végeztével visszatérhetnek a részvénypiaci befektetők és a forgalom a világ tőzsdéire. A meghatározó külföldi befektetők aktivizálódásával a BÉT-en – feltehetőleg – a globális hangulatnak megfelelően folyhat majd a kereskedés. Azonban az még igencsak kérdéses, hogy az árfolyamok merre indulnak el, érdemi emelkedésnek kicsi az esélye. Ugyanis az amerikai gazdasággal kapcsolatban hasonlóan homályos a kép, mint a nyarat megelőzően, Európa kilátásai körül pedig egyenesen sokasodtak a kérdőjelek az elmúlt hónapokban. A részvénypiaci indexeknek könnyen lehet, hogy a jövő hét pénteken megjelenő, átfogó amerikai munkaerő-piaci statisztikák mutatnak majd irányt – tette hozzá az elemző.

Mindenesetre az elmúlt tíz évben az őszi kezdés inkább gyengén sikerült a BUX-nak – 1997 és 2007 között a szeptemberi hónapot átlagosan 2,37 százalékos mínusszal zárta az index. Az év utolsó három hónapjában viszont – a hagyományok szerint – belehúz a mutató, hiszen az időszak alatt átlagosan több mint 10 százalékot hozott a befektetőknek az elmúlt évtized minden egyes évében.

A BUX és a pesti parketten jegyzett cégek mentségére legyen mondva, hogy a forgalom elapadása és az árfolyamok ijesztő mértékű süllyedése az idén nem magyar sajátosság volt. A Bloomberg hírügynökség listáján, amely a világ 89 legfontosabb börzeindexének teljesítményét hasonlítja össze, mindössze 8 mutató – például a tuniszi és a kuvaiti benchmark – emelkedett tegnapig az év elejéhez képest. A környező országok legfontosabb indexeihez hasonlítva sincs oka a szégyenre a BUX-nak. Az osztrák ATX és a cseh PX magyar társához hasonló produkcióval rukkolt elő, a lengyel WIG 20 pedig majd 5 százalékkal esett többet. Egy másik kategóriát képvisel a bukaresti benchmark, illetve a bolgár SOFIX – mindkét mutató szintje több mint 40 százalékkal süllyedt az év eddigi részében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.