BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb brit nagybank kerülhet állami tulajdonba

Néhány hónap leforgása alatt a második brit nagybank kerülhet állami tulajdonba, jelezve a New York-i és a londoni pénzügyi központokban pusztító likviditási válság egyelőre megállíthatatlannak tűnő terjedését.

 A Bradford & Bingley, az első számú olyan brit jelzálogkölcsönző intézet, amely főleg ingatlanbefektetési céllal vásárolt lakások tulajdonosainak nyújt jelzáloghiteleket, piaci tőkeértékének 90 százalékát vesztette el az év eleje óta, miután fő működési területe, a brit ingatlanpiac is gyakorlatilag összeomlott.

Az e piacra szakosodott, szűk profilú brit jelzáloghitelező intézeteket az is súlyosan érinti, hogy kihelyezési tevékenységüket jórészt a nagybani likviditáspiacról refinanszírozzák, lakossági számlavezetési tevékenységük a többi, általános profilú nagybankéhoz képest korlátozott.

A nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult nagybani hitelpiaci válság miatt azonban a bankközi likviditáspiac szinte kiszáradt, mivel a bankok egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja a befektetési termékportfolióikban lévő, lakossági jelzálogkötelezettség-fedezetű pénzpiaci eszközök értékvesztése, és a bizalomhiány miatt mára gyakorlatilag leállt a bankközi hitelezés. Ennek esett áldozatául tavaly ősszel, komoly bankpiaci riadalmat okozva, a brit Northern Rock jelzálogkölcsönző, amelyet finanszírozási forrásainak teljes elapadása miatt idén februárban csak állami tulajdonba vétellel lehetett megmenteni. Ez volt hosszú évtizedek óta az első brit bankállamosítás. A jelek szerint most jöhet a következő.

A brit pénzügyminisztérium, valamint a Bank of England - a brit jegybank - és a pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) illetékesei szombaton is üléseztek a Bradford & Bingley ügyében, miután a legnagyobb brit bankok egyelőre nem mutatnak komolyabb lelkesedést a jelzálogkölcsönző átvételére. A hivatalos aggodalom mértékét jelzi, hogy a Brit Bankszövetség nyilatkozatban tartotta szükségesnek biztosítani a lakossági betéteseket: a brit bankokban elhelyezett pénzük biztonságban van.

A Bradford & Bingley lakossági betétesi állománya viszonylag szűkös; 2,5 millió ügyfél összesen 22 milliárd fontot tart a banknál. Egy esetleges betétesi roham a számlákon lévő pénz kimenekítésére azonban súlyos következményekkel járhat a brit bankrendszer iránti bizalom egészére. Ilyesmire tavaly már volt példa, amikor - még az állami kezelésbe vétel előtt - éppen a megrendült helyzetű Northern Rockot rohanták meg a lakossági ügyfelek, a brit bankszektorban másfél évszázada példátlan pénzkivételi pánik közepette. Ezért - a The Daily Telegraph, a legnagyobb brit konzervatív napilap szombaton idézett forrásai szerint - komoly lehetőségként merült fel, hogy a Bradford & Bingleyt már a következő napokban beolvasztják az államosított Northern Rockba, vagyis szintén államosítják.

A Barclays Capital, a brit Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege - amely felvásárolta a néhány hete összeomlott amerikai Lehman Brothers befektetési bank maradványait - a globális pénzpiaci válságról kiadott hétvégi elemzésében azt írta: most már sürgős lenne a megállapodás a Kongresszusban az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén a törlesztési leállások tömegessé válása és a bankok tőkeeróziója heteken belül világgazdasági szintű recessziót okozhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.