A politikusok azon törik a fejüket, hogyan lehetne törvényileg korlátozni a sokszor valóban indokolatlanul csillagászati magasságokba szökő bankvezéri jövedelmeket a piacgazdaság szabadságának megsértése nélkül.
Az utóbbi időben szinte csak csődhírekben szereplő Wall Street-i felső vezetők meglehetős magabiztossága, illetve a Deutsche Bank vezetőjének meggondolatlan kijelentései ráadásul tovább növelték a felháborodást. Az adópénzekből összerakott 700 milliárd dolláros amerikai bankmentő csomaggal párhuzamosan egyre határozottabb elképzelések születnek
Washingtonban a pénzintézeti vezetők sokszor több tízmillió dollárt kitevő fizetésének a korlátozására. Ám erős kételyek is elhangzanak az új szabályozás komolyságát illetően, azért is, mert az azt kezdeményező pénzügyi tárcát vezető Henry Paulson három évvel ezelőtt még 38,8 millió dolláros összjavadalmazásért látta el a Goldman Sachs vezetését.
Miközben a banki menedzsereket még a többi cégvezetőhöz képest is különösen nagy gyanakvás övezi teljesítményük megfoghatatlansága miatt, a Wall Street "titánjai" tovább rontották a megítélésüket, amikor a bűnbánat legkisebb jelét sem mutatták a kialakult helyzet miatt.
Így például az összeomlott Lehman Brothers vezetője, a tavaly 72 millió dollárt bezsebelő Richard S. Fuld nem volt hajlandó bocsánatot kérni a történtekért kongresszusi meghallgatásán. A jövedelmét firtató képviselői megjegyzésre cinikus módon reagálva kijelentette: a honatya által emlegetett 484 millió dollár helyett "csupán" 354 milliót kapott munkájáért 2000 óta a cégtől, és ennek nagy része időközben elértéktelenedett részvényekből áll. A bankvezetői jövedelmek korlátozásának lehetőségét Berlinben is egy külön e célra felállított kormányzati munkacsoport vizsgálja.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.