BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hidegzuhany a devizahitelesekre - Tanácsok a túléléshez

Nehéz idők előtt állnak a devizahitelesek. A forint gyengélkedése, a kamatok megugrása drámai mértékű törlesztőrészlet-emelkedést hozhat. Segítünk, hogyan éljük túl a következő hónapokat.

Harminc százalékkal gyengült az elmúlt két hónapban a forint a svájci frankkal szemben. Az euró húsz, a jen pedig ötven százalékot erősödött ugyanebben az időszakban. A forint modernkori történetében még nem tapasztalt mértékű árfolyammozgás a törlesztőrészlet-emelkedésen keresztül nehéz helyzetbe hozhatja a mintegy négyezer milliárd forintos adósságállományt maga előtt görgető, nagyjából egymillió hazai devizahitelest. Ha hozzávesszük, hogy a pénzügyi válság miatt előbb-utóbb a kamatok is markánsan emelkedni fognak, láthatjuk: cudar időkre kell felkészülnünk. Segítünk, hogyan éljük túl!

Húzzuk meg a nadrágszíjat!
Ha a megemelkedett törlesztőrészlet miatt borulni látszik a családi költségvetés, első lépésünknek a költségcsökkentésnek kell lennie. Szánjunk rá egy nyugodt estét, a család üljön le az asztal mellé, elő a tollal és a papírral, és írjuk le, mire mennyit költünk hónapról-hónapra! Nézzük meg, a listáról mi az, ami teljesen kihúzható, mi az, ami csökkenthető, és mi az, amihez egyáltalán nem tudunk nyúlni! Minden háztartásban vannak olyan kiadások, amik tovább faraghatók. Ha ezzel készen vagyunk, egy újabb papírra tisztázzuk le az „átdolgozott költségvetést”, majd függesszük ki egy jól látható helyre! Innentől kezdve a jelszó: a költségvetést mindenáron tartani kell!

Vonjunk be újabb forrásokat!
Ha tényleg annyira túlfeszített a családi költségvetés, és nincs mód számottevő kiadáscsökkentésre, próbáljuk meg növelni a bevételeinket! Tudjuk, könnyű mondani, de egy próbát azért megér. Hátha sikerül a munkahelyen egy kis túlórát vállalni, netán valamicske fizetésemelést kikönyörögni/kiharcolni. A magyarok meglepően együttérzőek tudnak lenni, amikor valaki hitelproblémákkal küzd, pláne, ha önhibáján kívül került ebbe a helyzetbe. Vállaljuk tehát a dolgot, és mondjuk meg kerek-perec: bizony baj van, több pénzre van szükségünk! A legrosszabb megoldás ilyenkor, ha hallgatunk, magunkban sóhajtozunk, és közben kilukad a gyomrunk az idegességtől.

Prolongációs díjak devizás lakáshitelnél

OTP Bank 60 CHF vagy 40 EUR vagy 6 000 JPY vagy 10 000 Ft

MKB Bank 1%, min. 40 000 Ft

K&H Bank 10 000 Ft

CIB Bank 30 000 Ft

Raiffeisen Bank 2%, min. 20 000, max. 100 000 Ft

Forrás: Europress-gyűjtésKérjük a futamidő kitolását!
A hazai bankok általában lehetőséget kínálnak arra, hogy kitolathassuk a futamidőt, szakszóval: prolongáltassuk a kölcsönt. Ilyenkor egy – mondjuk – tizenöt évre felvett hitel teljes futamidejét akár huszonöt évre is kitolathatjuk, ami a törlesztőrészlet jelentős csökkenését eredményezi (hiszen ugyanazt a kölcsönösszeget hosszabb idő alatt kell visszafizetnünk). Vigyázat azonban: ez a lépés a pillanatnyi helyzetünkön ugyan javít, ám azt érjük el vele, hogy még tovább leszünk eladósodva! A hosszabb futamidő ráadásul összességében több kamatkiadást is jelent. Ami viszont kedvező, hogy a bankok általában mérsékelt díjat számolnak fel a futamidő kitolásáért.

Felfüggesztés és refinanszírozás
Egyes bankoknál kérhetjük a hiteltörlesztés felfüggesztését (ez általában három vagy hat hónapra lehetséges). Ám vigyázat, a kamatot és a kezelési költséget ilyenkor is fizetnünk kell, csak magának az eredeti hitelnek (az úgynevezett tőkének) a visszafizetése van felfüggesztve! Radikális lépés, de célravezető tud lenni az úgynevezett refinanszírozás. Ilyenkor a hitelünket más banktól felvett új kölcsönnel váltjuk ki. Ennek akkor van értelme, ha az új hitel kamata jóval alacsonyabb, mint a régié. Nem árt azonban vigyázni: a hitelkiváltás drága tud lenni. Úgynevezett végtörlesztésre (a kölcsön teljes összegének visszafizetésére) van ugyanis hozzá szükség, ennek díja pedig gyakran igen borsos.

MKB Bank 1%, min. 40 000 Ft

K&H Bank 10 000 Ft

CIB Bank 30 000 Ft

Raiffeisen Bank 2%, min. 20 000, max. 100 000 Ft

Forrás: Europress-gyűjtés Végtörlesztési díjak devizás lakáshitelnél OTP Bank 1,7%, min. 220 CHF vagy 140 EUR vagy 22 000 JPY vagy 35 000 Ft

MKB Bank 50 000 Ft

K&H Bank 1,5%, min. 100 000 Ft

CIB Bank 1%, min. 50 000 Ft*

Raiffeisen Bank 60 000 Ft

* Az ötödik évtől 50 000 Ft

Forrás: Europress-gyűjtés -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.