Az első lépések már meg is történtek, Németország az első vezető nagygazdaság, amely követi az ír példát és a banki betétekre garanciát vállal. Egyelőre nem tudni, ez mekkora pénzösszeget terhel a német költségvetésre. Angela Merkel mindenesetre megígérte, hogy semmilyen magán megtakarítás nem kerülhet veszélybe.
Közben a bajbajutott Hypo Real Estate jelzálog bank kimentésére szánt összeget is megduplázza Németország, 50 milliárd eurót kap a bank. Igaz a megemelt összeg java részét már nem a kormány, hanem magán bankok dobják össze. A német kormány 35 milliárd eurót leír, míg 25,6 milliárdra garanciát vállal a banknál. A betétállomány teljes garancia vállalását jelentette be a dán kormány is, amely egy közös alapot állít fel a vezető dán hitelintézetekkel. Nagy Britanniában 35-ről 50 ezer fontra emelték a múlt héten a garancia limitet, és Svédországban is duplájára emelik a limitet, 500 ezer koronára. Görögország - a kiszivárgott hírek ellenére - nem tervez hasonló lépést– erősítette meg Giorgos Alogoskoufis az ország pénzügyminisztere. Nicolas Sarkozy francia elnök globális csúcstalálkozót szeretne összehívni, amely keretében a világ vezető államai megreformálnák a nemzetközi pénzügyi rendszert: „minden résztvevő szerepét felül kell vizsgálni, a hedge fundoktól, a hitelminősítőkig”- véli a francia elnök. Mindenesetre a hét második felében Washingtonban találkozik a világ vezető 7 gazdaságának pénzügyminisztere. Sarkozy elnököt támogatásáról biztosította Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök is. Olaszországban is bank rendszer problémáitól félnek a gazdasági irányítók.
Az UniCredit, az ország legnagyobb hitelintézete kényszerülhet 6,6 milliárd eurós tőkeemelésre, hogy fedezze veszteségeit. Közgazdászok és gazdasági elemzők szerint kevés lehet a kormányok elszórt közbe avatkozása. A piacon olyan szintre emelkedett a pánik, hogy szupranacionális beavatkozás nélkül, lehetetlen lesz megfékezni a kedélyeket. Wolfgang Munchau a Financial Times publicistája azt írja mai cikkében, hogy a közös európai szintű beavatkozás hiánya alááshatja az egész európai pénzügyi rendszer hitelét, és a legnagyobb válságba húzhatja a pénzügyi intézményeket.
A mostani helyzet akár a közös pénz szerepét is veszélyeztetheti, egy rossz forgatókönny esetén az euró eltűnhet a devizapiacról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.