A terv szerint eredetileg a bankok és befektetők kezén lévő toxikus értékpapírokat kellett volna az államnak átvennie, Henry Paulson mostani döntése nyomán azonban a pénzt a hitelezések újrakezdéséhez kapcsolva használnák fel, részint célzott intézmények feltőkésítésére, részint a fogyasztást és a termelést közvetlenebbül segítő hitelek folyósításának ösztönzésére.
A pénzügyminiszter számára újabb, hatalmas presztízsveszteséget okozó lépés azt a felismerést tükrözi, hogy nincs idő a forgalomképtelen, beárazhatatlan értékpapírokkal még heteket-hónapokat bajlódni, mert a gazdaságnak már rövid távon is ható ösztönzésre van szüksége. Emiatt a 700 milliárdból még meglévő 410 milliárd dolláros hányad révén inkább bankokban és más – kijelölendő – intézményekben szerez tulajdoni hányadot az állam, illetve nagyobb részt a diák- és az autóvásárlási hitelek, illetve a hitelkártya-vásárlások ösztönzésére kell felhasználni. Mint a Reuters emlékeztet, a fordulattal Paulson lényegében elismerte azon bírálói igazát, akik szerint az árfolyam nélküli toxikus értékpapírok átvételére szinte lehetetlen normatív, azonos esélyeket kínáló rendszert – időben – kimunkálni.
A legsúlyosabb kritikák szerint egyébként a pénzügyminiszter a „bankár haverok” helyzetének enyhítését tartotta szívügyének, ebek harmincadjára hagyva a lakosságnak a hitelezők által szorongatott, nagyobbik hányadát. Egy további kritika szerint a támogatást a kormányzat eredetileg úgy akarta folyósítani, hogy cserébe nem szerez tulajdoni hányadot a megmentett intézményekben.
A fejvesztettség újabb jelét látva óriási eladási hullám bontakozott ki a részvénypiacokon, a Bloomberg pedig lesújtó kritikát írt a pénzügyminiszter szerepléséről. Mint a szerzők megállapítják, a most 62 éves Paulson két és fél éve a pénzügyi világrendszer csúcsán tevékenykedett, és Wall Street legjobban fizetett banki vezetője volt, a magas közszolgálati beosztásnak a karrierjét kellett volna betetőznie. Ma – két hónappal a kormányzati poszt feladása előtt – egy jelentéktelen figurává vált, a tekintélyét alaposan megtépázta a pénzügyi válság, amelynek kibontakozását és elmélyülését szinte tehetetlenül nézte végig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.