A Citigroup újabb segélycsomagot kapott, Henry Paulson pénzügyminiszter pedig a várakozások szerint ma újabb, a hitelintézeteknek szánt segélyakciót hirdet meg.
Miközben a bankok elmerülnek a vörös tintában, az adófizetők több százmilliárdnyi életmentő tartalékot fizetnek ki a számukra. "Ha minden más befuccsol, közbelép az állam" – összegezte a döntés logikáját a Harvard Business School professzora a New York Times-nak.
A hétfői tőzsdei mozgások mutatják a veszélyes folyamatokat: a Citi megsegítése után a pénzintézet papírjainak árfolyama emelkedni kezdett, csakúgy, mint a többi, állami mentőövet használó banké JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo). Az állami segítségnyújtás növeli a bankok önbizalmát, amelyek így – érvel a lép – nagyobb kockázatokat vállalnak majd, tudva, hogy az állam mögöttük áll.
A befektetők ebben a helyzetben elkezdenek azon gondolkozni, melyik bank lesz a következő áldozat. Ha a bizalom csökken, a többi nagy hitelintézet is a Citigroupéhoz hasonló megállapodásra törekszik majd, amelynek keretében a kormány felvállalt plusz 290 milliárd dollárnyi járulékos veszteséget is.
Ezzel az elemzők szerint a Citi jelentős előnyre tett szert, mivel a veszteségei ellen védi Washington. A bank így alacsonyabb kamattal adhat hiteket és csak idő kérdése, hogy a többi, hátrányba került pénzintézet mikor folyamodik állami segélyért.
Az idő pedig fogy: a JPMorgan, a Wells Fargo és a Bank of America hatalmas tömegű lakossági hitelállományon ül, amelynek értéke folyamatosan csökken, így a cégek igyekeznek gyorsan új befektetési formákat találni a veszteségek pótlására.
Még rosszabb a kisebb bankok helyzete: mivel az állam szemlátomást a nagyokat támogatja, a befektetők inkább hozzájuk viszik majd pénzüket, a kis bankok pedig magukra maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.