Hiszen általában hatalmasak a különbségek az akciós és a normál kamatlábak között, ráadásul a legtöbb banknál az igazán kedvező ajánlatok továbbra is csak a frissen hozott tőkére vonatkoznak.
Ezzel szemben a számlavezetéshez kapcsolódó díjak az elmúlt hónapokban érdemben nem változtak: egyszerű lakossági bankszámlát havi néhány száz forintért már bármelyik hazai hitelintézetnél fenntarthatnak a kliensek, az egyszeri átutalások árának felső határa pedig továbbra sem haladja meg a pár ezer forintot. Ha például – a piaci átlagot kissé felülbecsülve – öt banknál havi 500 forintos számlavezetési díjjal és évi 5, egyenként 7000 forintos költséget jelentő átutalással számolnak a kliensek, akkor a betétek mozgatásához szükséges, első körben felmerülő költségek 65 ezer forintot tesznek ki egy évben. Ezt az összeget pedig már felülmúlja 7 millió forintból származó hozamkülönbözet is, amennyiben a kamatvadász ügyfeleknek sikerül a friss pénzekre vonatkozó ajánlatok közül a 12 hónap során mindig legalább 1 százalékkal kedvezőbb éves kamatokat találniuk, mint amelyek a nem akciós betétekre vonatkoznak.
A kisebb összeggel rendelkező ügyfeleknek is érdemes számolniuk, mielőtt lekötik betéteiket megszokott bankjuknál. Hiszen a példában szereplő díjak az átlagosnál magasabbak, a betét a vándoroltatás kifizetődéséhez szükségesnél többször és több bank között mozog. Ráadásul a gyakorlatban jelenleg nemhogy egy, hanem 4-5 százalékos különbség is adódhat egy friss pénzre vonatkozó akciós banki kamatláb és egy másik hitelintézetnél szintén akciós, de a már nála lévő tőkére ajánlott kamatszint között.
A vezető hazai hitelintézetek közül szeptember végén több is megerősítette, hogy az elmúlt időszakban kialakult egy spekulatív ügyfélkör, amely mindig a legkiemelkedőbb betéti kamatokra vadászva bankról bankra viszi megtakarításait. A bankok ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a régi ügyfelek számára is igyekszenek majd kedvező feltételű konstrukciókat kidolgozni.
Az OTP jelenlegi akcióit látva ez sikerült: a legmagasabb elérhető betéti kamat – amely egyébként csak friss összeg elhelyezése esetén garantált – 13 százalék, viszont az új tőkét hozni képtelen ügyfelek szintén nem megvetendő, akár 12 százalékos kamatra is számíthatnak az első számú hazai hitelintézetnél.
Persze nem mindenki kíván részt venni a kamatakciós forrásgyűjtő versenyben, az MKB Bank illetékesei például már szeptemberben is hangsúlyozták: a hitelintézet egyik rendkívüli ajánlata sem tesz különbséget a bankon belüli és azon kívülről érkező források között, mivel számukra nem a rövid távú sikerek a fontosak, sokkal inkább a hosszú távú együttműködés, az ügyfeleik elégedettsége és bizalma.
Az MKB ennek megfelelően mostani akcióiban sem kínál különböző kamatokat a friss és a már általa őrzött megtakarítások lekötése esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.