Bryan Marsal, a Lehman Brothers-t újrastrukturáló Alvarez & Marsal (A&M) vezető elemzője szerint fölöslegesen nagy veszteséget okozott, hogy a bajba került pénzintézetet rögtön csődbe vitték.
Jelentésében Marsal úgy vélekedik, hogy a Lehman 50-75 milliárd dollárt takarított volna meg, ha a vezérigazgató nem dönti el, hogy hagyja összeomlani a céget – írja a The Times. A szakértő szerint a Lehman nem rendelkezett megfelelő tervvel a csőd tekintetében és így elpazarolta azokat a forrásokat, amelyeket a bizonytalan hitelek refinanszírozására fordíthattak volna.
Az A&M-et valóban az utolsó pillanatban, szeptember 14-én szerződtette a Lehman, amely másnap benyújtotta az amerikai történelem legnagyobb összegű csődeljárását. Dick Fuld vezérigazgató korábban hónapokig hitegette a befektetőket azzal, hogy a cég pénzügyileg stabil, miközben számtalan, szerint kedvezőtlen vásárlási ajánlatot utasított el.
Marsal belső vizsgálata szerint a vezérigazgatót így több okból is felelősség terheli a cég hatalmas bukása miatt. Marsal jelentésében leszögezi: a csődeljárást a Lehman vezetősége rendelte el anélkül, hogy követték volna a krízis elhárítására vonatkozó szabályokat.
A csődbe ment cég 200 millió dollárral tartozik a befektetőknek, de a restrukturálást követően mindössze 20 millió dollárt lesz képes visszafizetni ebből. Az A&M vizsgálata szerint a veszteség legnagyobb részének oka, hogy a meggondolatlanul benyújtott csődkérelem semmissé tett 900 ezer, partnerekkel kötött szerződést, közülük olyanokat, amelyekben a Lehman szerepelt hitelezőként. A csődeljárást követően a nyomott piacon a Lehman kevesebb mint 500 millió dollárért adta el befektetési banki üzleteit, amelyek pedig a csőd előtt 4 milliárd dolláros éves hasznot termeltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.