A szlovákiai bankszektor devizakitettsége emellett nagyon alacsony: az összes kölcsön 40 százalékát tartják nyilván idegen fizetőeszközben, és ezen belül is az eurókölcsönök játszanak domináns szerepet.
A szlovákiai bankszektor konszolidációs folyamatait Juraj Barta szerint elsősorban az anyabankok háza táján történő fejlemények határozhatják meg. Legutóbb például az OTP leánybankjának eladásáról esett szó, ám a piaci fejleményekre tekintettel a magyarországi hitelintézeti csoport egyelőre letett az értékesítésről.
Ami pedig a makrokörnyezet alakulását illeti, Juraj Barta szerint az ország euróövezeti csatlakozásának több a pozitív hozadéka, mint hátránya: az egyik nem elhanyagolható előnyét talán az adja, hogy a kormányt keretek közé szorítja, mivel meg kell felelnie az előre meghatározott kritériumoknak.
Hozzátette: Szlovákia gazdasági fejlődése fokozatosan vált egyre egészségesebbé, ahogy megtörténtek a mély strukturális változások: az 1999-es, nulla százalék közeli GDP-növekedés után a bővülés üteme fokozatosan gyorsult, a munkanélküliségi ráta pedig 2008-ra 10 százalék alá csökkent, és jelenleg is mérséklődő tendenciát mutat.
Juraj Barta hangsúlyozta: az euróövezeti csatlakozás előnyei az elmúlt hónapokban kézzel foghatóvá váltak Szlovákiában, hiszen a szlovák korona nem élte át azt a krízist, amit más régiós devizák, köztük a magyar forint és a cseh korona. A deviza likviditás hiánya emellett – az euró bevezetése révén - szintén kevésbé sújtja a gazdaságot, mint a más feltörekvő országokét.
A növekedési kilátások kapcsán a szakértő elmondta: a gazdasági bővülés üteme vélhetően lassulni fog a jelenlegi, 7 százalék környéki szintről, ám 2009-ben is eléri majd a 6-6,5 százalékot. Az országot érthetően érzékenyen érinti a recesszió, hiszen az autóipar a nemzeti össztermék nagyjából 30 százalékát állítja elő, és mind a Skoda, mind a Volkswagen itt gyártott típusai iránt csökken a kereslet. Ennek ellenére a gépjárműgyártók szövetségének a prognózisa szerint 2010-bem már 110 ezren dolgozhatnak az autóiparban, szemben a jelenlegi 80 ezerrel.
Igor Barát, Szlovákia euró bevezetésért felelős kormánybiztosa kijelentette: az euróbevezetés az országban eddig tényleges siker, semmi komoly akadály nem merült fel a folyamatban, a technikai végrehajtást illetően sem. Az euró bevezetése révén 188 millió bankjegy, és 500 millió pénzérme kerül forgalomba Szlovákiában – közölte a kormánybiztos.
Az átállás részeként 1,2 millió darab, különböző címletű érméket tartalmazó aprópénz-csomagot helyeztek forgalomba a zökkenőmentes váltás érdekében. Ez a nagyságrend elegendő is lett volna az eredeti cél – az aprópénz-ellátottság – biztosításához, ám túlkeresletet okozott, hogy sokan nagy tételben, esetenként ajándékozási célzattal szerezték be az egységcsomagokat. BM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.