A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői, eredetileg nem kamatdöntő monetáris tanácsi ülésén megszavazott, fél százalékpontos enyhítésről a JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege keddi feltörekvő piaci helyzetértékelésében azt írta: az IMF-csomag utáni forintárfolyam-stabilizáció 265/euró körüli szinten, valamint a vártnál is gyengébb gazdasági adatok növelték a magyar jegybank mozgásterét.
A JP Morgan londoni elemzői csak a kamatcsökkentés időpontját nevezték meglepetésnek, mivel a ház eddig is agresszív, 1,00 százalékpontos enyhítést várt az MNB rendes, december 22-ei pénzügypolitikai ülésétől. A cég a soron kívüli kamatdöntés után továbbra is számol az általa jósolt decemberi 1,00 százalékpontos csökkentés másik felének végrehajtásával a karácsony előtt monetáris tanácsi értekezleten, amelytől így most fél százalékpontos enyhítést vár.
A ház az olajárak folytatódó lejtmenete miatt lefelé módosította magyarországi inflációs előrejelzését: 2009-re most már csak 2,5 százalékos - vagyis a 3 százalékos MNB-cél alá süllyedő - évi átlagos inflációt vár. A JP Morgan londoni elemzői ugyanakkor azt jósolják, hogy a következő negyedévekre általuk valószínűsített fokozatos - a cég előrejelzése szerint 2009 első felében 290-ig terjedő - forintgyengülés, valamint a mostani olajárak nyomán belépő későbbi negatív bázishatások 2010-ben a célszintre emelik vissza az inflációt. A forint és általánosságban a közép-európai valuták fokozatos gyengülésével más nagy londoni házak is számolnak; a BNP Paribas bankcsoport éves távlatú prognózisaiban is felbukkant például a 290 forintos, illetve a 4 zloty feletti euróárfolyam-jóslat. Az általános citybeli vélemény azonban az, hogy az MNB a rendezett piaci körülmények között zajló, nem hirtelen bekövetkező árfolyamsüllyedést el tudja viselni, tekintettel recessziós gazdasági környezet és a zuhanó nyersanyagárak erőteljes dezinflációs hatására.
A JP Morgan keddi elemzésében az áll, hogy a ház a december végére jósolt újabb fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentés után, 6-9 hónapos távlatban további 2,50-3,00 százalékpontos enyhítést vár. Az e szinten túli későbbi kamatcsökkentések már jó eséllyel a forint akkori állapotától függnek majd a cég londoni elemzői szerint. A JP Morgan jövő évre szóló magyar kamatcsökkentési előrejelzése a konzervatívabb citybeli prognózisok közé tartozik; a londoni elemzői közösségben vannak ennél jóval agresszívabb becslések is.
A legerőteljesebb jóslatok között van a Merrill Lynch bankcsoporté, amely minap Londonban kiadott térségi előrejelzésében azt írta: várakozása szerint 2009-ben a magyarországi jegybanki kamatszint 5,50 százalékra - vagyis a jelenlegi szintről 5,00 százalékponttal - csökken. Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési és elemző csoport globális feltörekvő piacokért felelős stratégája és főközgazdásza az MTI-nek a hétfői soron kívüli kamatcsökkentés után szintén azt mondta: 5,00-6,00 százalékpontos további magyarországi kamatcsökkentést is lehetségesnek tart egy éven belül.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege keddi kommentárjában ugyanakkor azt írta, hogy 12 havi távlatban - a cég által december 22-ére várt újabb fél százalékpontos MNB-csökkentéssel együtt - összesen 3,50 százalékpontos magyarországi pénzügypolitikai enyhítés valószínű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.