BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendkívül gyorsan fogy a befektetési alapok vagyona

November végére alig 2500 milliárd forint maradt a befektetési alapokban, miután folytatódott a brutális mértékű tőkekivonás.

November végén már csak 2509 milliárd forintot kezeltek a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai - közölte a szervezet. Ilyen kevés pénz utoljára 2006. augusztusában volt az alapokban, amelyek vagyona még az idén szeptemberben is meghaladta a 3 ezer milliárd forintot.

A magas kamatokat ígérő betétakcióknak és az olcsó részvényeknek azonban a befektetők nem tudtak ellenállni, így az októberi 275 milliárd forintos tőkekivonás után novemberben újabb 130 milliárddal csapolták meg az alapokat. A gyengélkedő részvénypiacokon is buktak az alapkezelők: a piaci teljesítmények a 11. hónapban további 7 milliárd fotinttal csökkentették az összvagyont.

Az ingatlanalapok vagyona a pénzügyi felügyelet intézkedései ellenére csaknem 10 százalékkal csökkent a hónap során. Összesen 37 milliárd forintot vontak ki belőlük a befektetők, és a negatív hozamok további 3,5 milliárd forinttal csökkentették a vagyon, amely így 393 milliárd forintra zsugorodott. (A piaci veszteség főleg a Carion és a MAG ingatlanalapok leértékelődésének volt köszönhető, a banki háttérrel rendelkező alapkezelők ingatlanalapjainak hozama viszonylag stabil maradt.)

A pénzpiaci alapokból 65 milliárd forintot vontak ki, így összvagyonuk a 6,7 milliárd forintnyi hozam ellenére a hónap végére 899 milliárd forintra csökkent, ami 2007 nyara óta a legalacsonyabb érték. Különösen a likviditási alapok szenvedték meg a tőkekivonást, összesen 38 milliárd forintot veszítettek.

A részvényalapok teljesítményét tovább rontotta a tőkepiacokon uralkodó válság. A tiszta részvényalapok vagyona a 3 milliárd forintnyi tőkekivonás és a 4 milliárd forintnyi negatív hozam követkleztében 12,6 százalékkal csökkent. A részvénytúlsúlyos alapokba viszont 1,4 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, a piacokon azonban 9 milliárd forintot ezek is veszítettek.

A kötvényalapok azonban taroltak a hónapban - már ami a hozamokat illeti: összesen 5,5 milliárd forintnyi nyereséget termeltek. A 14 milliárd forintos tőkekivonás miatt azonban vagyonuk 5,1 százalékkal 159 milliárd forintra süllyedt, ez 11 éves mélypontnak felel meg.

A tőkevesztés által kevésbé érintett, zárt végű garantált alapok vagyona viszont 0,1 százalékkal 508 milliárd forintra gyarapodott, ami azt jelenti, hogy a teljes alapokban kezelt vagyonból már több mint 20 százalékot tesz ki az ilyen konstrukciókban kezelt eszközök aránya.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.