BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért a biztosítók aranykora?

Látványosan visszaesett a biztosítási piac idén, és nem sok jóra számítanak a magyar társaságok vezetői a közeljövőben sem. Legtöbben optimista kedvükben is azt mondják, a szektor legalább 2009 első felében állni fog, a pesszimistábbak egész jövő évben óriási lassulásra számítanak.

Ennek előjelei már most látszanak: másfél százalékot sem tudott növekedni a piac az idei harmadik negyedévben - derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) most közzétett statisztikáiból. A biztosítók összesített díjbevétele 690,231 milliárd forint volt az első kilenc hónapban, ez mindössze 1,42 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.

A biztosítók növekedésének lassulása óriási: 2006-2007 között ugyanebben az időszakban még több mint nyolc százalékkal tudott bővülni a piac. Az elmúlt évek növekedési motorjának az életbiztosítási ág számított, a mostani számok alapján azonban gyakorlatilag egy helyben áll, és alig két milliárd forinttal gyarapodott összpiaci szinten, 356,6 milliárd forintra. Az élet ági díjbevétel-növekedés az előző év azonos időszakához képest az idei első három negyedévben 0,38 százalékos volt.

A teljes élet piac gyenge teljesítményéhez leginkább az egyszeri díjas konstrukciók visszaesése járult hozzá, éppen azoké, amelyekre az elmúlt egy-két évben óriási felfutás volt jellemző. Az egyszeri, eseti díjas életbiztosításokból származó díjbevételek az idei első háromnegyedévben alig haladták meg a 147 milliárd forintot, ez pedig nemhogy nem több, de 10 milliárddal kevesebb lett, mint a tavaly ugyanebben az időszakban regisztrált értékek.

Az életbiztosítások felfutását az elmúlt években jól példázza, hogy tavaly az összesített díjbevételek tekintetében az élet ág átvette a vezetést a nem élet ágtól. A mostani fordulat mint a fenti számokból is látszik, elsősorban az egyszeri és eseti díjas konstrukciók megtorpanása miatt következett be, vagyis éppen azok miatt, amelyek az elmúlt évek hatalmas bővülését hozták. A piaci szereplők szerint a változás ugyan hirtelen jött, de nem váratlanul, és a realista forgatókönyvek szerint még hosszú ideig állni fog a piac. Ami már most is látszik: a jövő e területen is a tőkevédett termékeké lehet, ezt jelzi, hogy a biztosítók az elmúlt hetekben sorra jöttek ki az ilyen konstrukciókkal.

Ami a nem-élet üzletágat illeti, az nyolc milliárd forinttal tudott bővülni az előző év azonos időszakához képest, így a biztosítók összesített díjbevétele közel 334 milliárd forint lett a tavalyi 326-hoz képest. Ebből a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) tevékenység idén 103,284 milliárdot hozott annak a 14 társaságnak a konyhára, akik művelik, ez alig fél milliárd forinttal több, mint a tavalyi kgfb-díjbevételek.

Piaci részesedések

Nem meglepő módon a nagy életbiztosítók érezték meg leginkább a mostani visszaesést, így például az elmúlt évek legnagyobb felfutását produkáló Aviva, amely az egyszeri díjas befektetéshez kötött, azaz unit-linked termékek térnyeréséből gazdagodott a leginkább az utóbbi időben. A unit-linked-ek befagyásával a biztosító is fékezett: míg tavaly az első kilenc hónapban közel 36 milliárd forint díjbevételt realizálhatott, addig idén alig több mint 32 milliárdot sikerült termelnie. Visszaesett az Axa, az ING, és az OTP Garancia élet-ági díjbevétele is. Az Axa biztosító tavaly 16, most nem sokkal több mint 12 milliárdot ért el, a piacvezető ING pedig a közel 91 helyett mindössze 73 milliárdos díjbevételre tett szert az első háromnegyedévben, ezzel elveszítve piaci részesedéséből is majdnem öt százalékot. Az OTP Garancia 26,106 milliárdot termelt tavaly, idén mindössze 20,541 milliárdot. Tudott növekedni viszont az Aegon, az Allianz, a Generali, az Union, és az Uniqa is.

Az Aegon az élet-ágban megközelítőleg négy milliárd forinttal ért el szebb eredményt, ezzel piaci részesedése 8,8-ról 10,4 százalékra nőtt. Az Allianz óriási, 10 milliárdos növekedést ért el a harmadik negyedévben: díjbevétele több mint 36 milliárd forint lett az élet-ágban, piaci része pedig 10,27 százalékra nőtt. A Generali szintén eredményes volt a szegmensben, közel 5 milliárddal növelte díjbevételét, míg az Union és az Uniqa is milliárdos nagyságrendben gyarapodtak idén.

Életbiztosítási ág piaci részesedések (százalékban, I-III. negyedév)

       2007 2008

ING 25,54 20,47

Allianz 7,57 10,27

Generali 9,36 10,44

OTP Garancia 10,95 9,46

Aviva 10,12 9,01

Uniqa 5,61 7,08

Nem-életbiztosítások

A piac nem-élet ági díjbevétele 8 milliárddal nőtt a harmadik negyedévben: itt legainkább az Aegon biztosító volt eredményes, csökkent viszont az Allianz díjbevétele. A piacvezető az idei harmadik negyedévben összesen 148,447 milliárd forint díjbevételt ért el, ehhez közel 112 milliárddal járult hozzá a nem-élet ági tevékenység, szemben a tavalyi majdnem 118 milliárd forinttal. Látványosan nőtt viszont az Aegon: 25,720-ról megközelítőleg 30 milliárdra növelte nem-élet ági díjbevételét, míg a biztosító összesített piaci részesedése 8,41-ről 9,59 százalékra változott.

Összesített piaci részesedések (százalékban, I-III. negyedév)

          2007 2008

Allianz 21,26 21,68

Generali 14,19 15,03

ING 13,32 10,66

Aegon 8,41 9,59

OTP Garancia 9,82 9,26

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.