Talán az egyik legfontosabb tanulság az lehet, hogy semmi sem lehetetlen - a pénzügyi piacokon az elképzelhetetlen is megtörténhet, a közelmúltbeli analógiák keresése lehet teljesen eredménytelen. Ha csak tőzsdei árfolyammozgásokat elevenítjük fel: ha az S&P 500 az év során szeptember végéig csak 20%-ot esik, akkor onnan időnként a következő két hónapban 40%-os esés következik, és ha e két hónapban a Volkswagen részvények árfolyama ötszöröz, hát ötszöröz.
A folyamatos és egyre meredekebb zuhanás egyik legfőbb oka, hogy a világban kiépült tőkeáttételek nagysága sokkal nagyobb volt, mint azt a legtöbben gondolták volna, amiben a piacon kívüli féktelen derivatív pozíciók játszották a legnagyobb szerepet.
Szintén övön aluli ütésként értékelhető, hogy a jól megszokott, mérhető és kereskedhető árazási buborék helyett ezúttal egy profitbuborék épült ki a világban, de legfőképpen az Egyesült Államokban.
Ez az év olyan gyors jegybanki attitűdváltást is hozott, amely a makrogazdaság lassú malmai esetén igen szokatlan látvány. 2007-ben és 2008 első felében még - leginkább az eszeveszett nyersanyagár száguldás miatt - egy inflációtól rettegő Európai Központi Bankunk volt, mostanra pedig az egész világ a defláció miatt aggódik.
Rengeteget láthattuk akcióban a "túl nagy, hogy elbukjon" elméletet is, és a részvénystratéga szerint úgy tűnik, hogy beigazolódott létjogosultsága. Az egyetlen ilyen "túl nagy" cég, amit csődbe mentek hagyni, a Lehman Brothers félelmetes tőkepiaci lavinát indított meg. Persze ebben nagy szerepet játszott az is véleménye szerint, hogy ez a cég, ez éppen egy bank volt. Ezek után valószínű, hogy több ilyen kaliberű cég nem marad segítség nélkül.
További tanulságokért és 2009-es kilátásokért lapozzon!
Érdekes tanulság még,
Mit vár a világ 2009-től?
Egyértelműen optimista a kép az S&P500 várakozásokat nézve: a CNBC szakmai közvélemény-kutatása szerint a megkérdezetek 69%-a vár 10% fölötti emelkedést, és csak 6% az, aki esésre számít, igaz, mindannyian nagyobbat, mint 10%. Talán ront egy kicsit a képen, hogy 2008 év elején a várakozás 10%-os emelkedés volt. Az S&P inkább 39%-ot esett.
A GDP növekedésben is szívderítőek a várakozások, a harmadik negyedévre már 51% vár pozitív értéket és mindössze 6% nem vár növekedést 2010-ig.
Az elemzőházak esetén ugyan látható, hogy mindenki óvatosabb lett, de azért a második félévre már mindenki gazdasági növekedést vár a fiskális és monetáris lazítás hatására. Egyetértenek abban, hogy az Egyesült Államok gazdasága fog először fordulni. A defláció ugyan felmerül, de kevesen tartanak tőle. A részvénypiacokon gyengébb és volatilisebb első félévet várnak, ami után a második félévben javulás jöhet, az S&P500 konszenzus 1050 pont év végére.
Egyetértés látszik abban is, hogy eljön a gondos részvényválasztás ideje, mivel már kevésbé fog "minden egyszerre" mozogni. Furcsa viszont, hogy a nagy emelkedésvárakozás ellenére a defenzív, jellemzően esésben felülteljesítő egészségügyi szektor a kedvenc, valamint a nagy kapitalizácójú cégek. Szintén közkedveltek a jó minősítésű vállalati kötvények.
Régiónkénti bontásban talán a legfontosabb szomorú üzenet az a várakozás, hogy a kelet-közép-európai térség lesz a legrosszabb a régiók közül, és azon belül is a legutolsó Magyarország. Lejjebb már nem is lehetnénk.
Mit vár a Concorde 2009-től? Lapozzon!
Mit vár a Concorde 2009-től?
Makroszinten a Concorde várakozásai lényegesen pesszimistábbak a fentebbieknél, a nagy gazdasági világválság óta a legnagyobb recesszióra számít a társaság. Az év vége előtt a kibocsátási mutatók javulását nem tartja valószínűnek az elemzési vezető, növekedést legkorábban a negyedik negyedévben tud elképzelni, bár az első negyedévben a visszapattanás lehetséges.
A deflációs veszély szerinte valós, bár a nyersanyagárak stabilizálódása ezt csökkentheti. A mintegy 2000 milliárd dolláros (a világgazdaság GDP-jének 3-4%-a) globális gazdasági élénkítő csomag óriási, így ennek lehet pozitív hatása. Ugyanakkor a csődhullám még csak most kezdődik meg, emiatt a bankszektor fél hitelezni, így kialakulhat egy öngerjesztő kör, aminek feloldásában a hitelezés beindítása lesz a kulcs.
Idén tovább folyik majd a hitelekből kiépített pozíciók felszámolása. Ennek során aztán nem csak a hitelkínálat, de a kereslet is visszaesik majd. Ezzel némileg összefüggésben a fogyasztás kiigazítása is megindul majd, emelkedik a megtakarítási hajlandóság, vége a profitboomnak. Móró Tamás szerint az egész probléma gyökere, az amerikai lakáspiac 2009-ben még nem fog megfordulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.