BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fekete nap a tőzsdéken világszerte

Az elmúlt egy hét első mélyrepülését élik meg világszerte a részvénypiacokon. A kosarakat főleg a bánya és nyersanyag termelő cégek húzzák le, de a bankpapírok és a technológiai szektor is a mínuszban mozog.

Európa vezető tőzsdemutatói 2 százalék körüli veszteséget szenvedtek el délutánig. A DJ Euro Stox 50 mínusz 0,57 százalékon állt fél egykor. A londoni FTSE-100 mínusz 1,41 százalékon, a párizsi CAC-40 mínusz 0,20 százalékon, míg a frankfurti DAX index mínusz 0,84 százalékon állt.

Londonban jelentős a vesztesége a BHP-nak: 3,6 százalékos, és a Rio Tintonak: 4,1 százalékos. A német kereskedésben zuhan az Alcoa árfolyama, miután a kitermelés 18 százalékos csökkentését és 13 500 dolgozó elbocsátását jelentette be a világ legnagyobb alumínium gyártója. De szintén esik az E. ON AG értéke is: 3,1 százalékkal. Árfolyama 3,7 százalékot esett. A bankpapírok közül a Commerzbankot érinti súlyosan a JPMorgan profit várakozása, amely szerint a bank eredményét rontja majd az idén a Dresdner tranzakció.

A tőkepiaci hangulatot ma egyébként is a tavalyi utolsó negyedév profit kilátásaival kapcsolatos pesszimizmus rontja. Bernd Meyer, a Deutsche bank vezető részvénypiaci elemzője szerint kiábrándító negyedik negyedéves számok elé nézünk, várhatóan a profit 75 százalékkal csökkent az európai cégeknél. Az elemző várakozása szerint az idei évben átlagosan 20 százalék körüli profit csökkenés elé néznek az öreg kontinens vállalatai. Európa 600 vezető társaságát követő Dow Jones Stoxx 600 mutatója tavaly 46 százalékot esett, ma mínusz 0,7 százalékon áll: 211,30 ponton. A Standard & Poor’s 500 index hasonlóan 0,7 százalékot csökkent. Az ázsiai kereskedésben egyelőre jobb a hangulat, az MSCI Ázsia és Csendes Óceánia térségét követő indexe 1,5 százalékot emelkedett. India egyik legnagyobb szoftver fejlesztő cége a Satyam Computer Service árfolyama viszont ma 82 százalékot zuhant, miután számviteli csalás gyanúja merült fel a vállalat eredményei kapcsán. A feltörekvő közép Európában is főleg az energia szektor húzza le a kosarakat, a BUX index mínusz egy százalékon mozog, jelentős a vesztesége a Molnak 3,16 százalék. Prágában a PX index mínusz 1,70 százalékon áll a CEZ mínusz 1,54 százalékon, míg az Unipetrol mínusz 0,10 százalékon áll. A varsói WIG-20 index mínusz 0,47 százalékon áll.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.