Az elképzelés szerint az orosz kormány visszafizetési garanciákat vállalna abban az esetben, ha a javaslatot elfogadják. Egyelőre az érintett felek cáfolták ezen pletykákat, ugyanakkor az orosz bankszövetség elnöke elismerte, hogy volt szó a múlt heti bankár találkozón ilyen ötletről, de a témában semmilyen javaslat nem született – fogalmaz a Cashline iránytűje.
Ettől függetlenül bőven lehet valóság alapja a szárnyra kelt híreknek, hisz egyre nagyobb nyomás helyeződik Oroszországra és bankrendszerére: az elmúlt fél évben egyes számítások szerint kb. 200 milliárd dollárnyi devizatartalékot emésztett fel a rubel gyengülése elleni harc, mely mozgást nagyban segítette az oroszok fő bevételi forrásának tekinthető olaj és egyéb nyersanyagok árának zuhanása. Továbbá múlt szerdán a Fitch hitelminősítő is rontott Oroszország hitelbesorolásán, ráadásul újabb leminősítést is kilátásba helyezett, ha a körülmények romlanak.
A következő oldalon: Egis és Unicum elemzés
Ami a hazai helyzetet illeti, Az Egis konszolidált üzemi eredménye közel 17 százalékkal múlta felül a konszenzust, bár nem tudni, az előrejelzések milyen mértékben tartalmazták az előrehozott szállítások eredményjavító hatását. Ugyanakkor a korábbi időszakban gyenge dollár fáziskéséssel, azaz a tárgyi negyedévben épült be az költségekbe, ami kedvező hatással volt az üzemi eredményre. A kiigazított üzemi eredmény 23 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az ukrán szállítások – ahogy az várható volt – komoly visszaesést szenvedtek el, mivel a nagykereskedők a hrivnya gyengülése miatt elhalasztották szállításaikat. A pénzügyi pozíciók és vevőátértékelések is pozitívan járultak hozzá az alsó sorhoz (nettó profithoz). Mérsékelten pozitív árfolyam reakciókra számítunk, mivel a jó eredményt a piac részben már árazta.
Másrészt a kockázatok is jelen vannak a működésben, hiába segít az erősödő dollár és gyengülő forint: az orosz és ukrán kinnlevőségek a következő negyedévekben komolyabb leértékelési potenciált rejtenek magukban. A mérleg másik serpenyőjében a részvény nevetségesen alacsony értékeltségi szintje áll. Tekintetbe véve az elmúlt időszak 25százalék-os felértékelődését, rövid távú ajánlásunkat vételről semlegesre módosítjuk, ami nem jelenti azt, hogy 1-2 éve távlatban ne kínálna a részvényjelentős további
felértékelődési utat.
Unicum: next?? - tehetnénk fel a kérdést a társaság eredményei láttán, hiszen az árbevétel és a bruttó fedezet bizony 6-7 százalékkal csökkent éves bázison, amelynek hátterében mind a hazai, mind a külföldi értékesítések gyengélkedése állt. Mindazonáltal a továbbra is izmos marketingköltségek ellenére a költségek kontroll alatt maradtak, így az üzemi eredmény (EBIT) szintjén csupán 1.5 százalékos visszaesés jellemezte a negyedévet. A pénzügyi sor továbbra is finomnak mondható, ám számolni kell azzal, hogy az 1,300 forintos rendkívüli osztalék megnyirbálja majd a negyedéves kamatbevételeket is.
Emellett számításaink szerint egyelőre nem várható a következő 1-2 évben további rendkívüli osztalék, amely esetleg kiábrándíthat egyes piaci szereplőket. Az éves osztalék kapcsán fenntartjuk 1,150 forintos osztalékvárakozásunkat, amely még így is tág pénzügyi pozíció mozgásteret hagyna a társaság számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.