A ma napvilágot látott japán GDP adat (a tavalyi utolsó negyedévben 12,7 százalékkal zsugorodott az össztermék) kilőtte a jen árfolyamát, amely 117,05-ig kapaszkodott az euróval szemben, míg 91,72-es szintig erősödött a dollár ellenében. A japán fizetőeszköz várhatóan a következő három hónapban a 110-es érétkig erősödhet az euróval szemben – mondja Lee Hardman a Bank of Tokyo-Mitsubishi deviza-elemzője. A gazdaság tragikus kilátásai miatt várhatóan a 100-as szintre kerülhet vissza viszont az év végéig az árfolyam a dollárral szemben – teszi hozzá.
A dollár mozgására hat, hogy ma nemzeti ünnepet ülnek az Egyesült Államokban, ezért alacsony a deviza kötések volumene: volatilis mozgás mellett 1,2762-ig erősödött a zöldhasú a közös pénzzel szemben. A BNP Paribas előrejelzése szerint a dollár „profitálni fog a gazdasági pesszimizmusból”, az euróval szemben 1,22-ig erősödik majd, míg a jennel szemben szeptemberre a 95-ös értéken stabilizálódik majd a jegyzés. Mindeközben az angol font árfolyama esik a legmeredekebben a vezető devizák közül. Várhatóan 3,3 százalékkal fog csökkeni a brit nemzeti össztermék idén – jósolja a Confederation of British Industry, amely érték a hivatalos várakozás kétszerese. A font árfolyama 1,4261-re esett a dollárral szemben, míg 89,51-en mozgott az euró ellenében.
Az euró hétfői gyengélkedését okozza, hogy a piacon úgy látják, Írország államcsődje egyre fenyegetőbb. A Kelta Tigris államkötvényeinek biztosítására – vagyis az államcsődre – kötött credit default swaps árfolyama a múlt héten 49 bázispontot emelkedett 377 bázispontra. Ez az érték 18 ponttal van a costa ricai „csődvalószínűség” fölött. Elemzők szerint a közös térség perifériáin lévő államok csődhelyzete nyomást gyakorol az euróra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.