BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Égető probléma, hogyan fog újraindulni a hitelezési gépezet

Hiába pumpáltak száz, meg ezermilliárd dollárokat a pénzügyi rendszerbe, a hitelezés mégsem lódult meg, ugyanolyan sivárság van, mint hónapokkal ezelőtt – írja a Cashline iránytűje.

Most sem lettünk okosabbak az amerikai pénzügyminiszter bejelentése után, mégis óriási rali bontakozott ki a tengerentúli piacokon, ami nagyrészt short kirázásoknak volt köszönhető. Az amerikai kormányzat mindenesetre elkötelezettnek tűnik, hogy adófizetői pénzek mellett magán tőkét is bevonva első körben 500 milliárd dollárnyi "mérgezett" eszközt szívjon ki a banki mérlegekből.

A tervezettből kitűnik, hogy ha valóban újraindul ezen illikvid értékpapírok piaca, akkor a magántőke óriási nyereséget tud zsebre vágni, pláne hogy a Szövetségi Betétbiztosítási Alap garanciát vállal a vásárlást szolgáló hitelekre, tehát nem kell nagy induló tőkét kockáztatni, hisz az állam jelentős garanciákat vállal. A bankok is jól járhatnak, hisz friss tőkéhez juthatnak, és még számos rossz eszköztől is megszabadulnak.

Más kérdés, hogy technikailag nem túl sok változik, az egyik zsebből a másik zsebbe (ráadásul ez állami zseb lesz, ami meg adófizetői pénzekből áll össze) vándorolnak a problémás értékpapírok, és csak a csodavárás marad, hogy egyszer majd rendbe jön ezen "mérgezett" eszközök piaca. Sokkal égetőbb probléma az, hogyan fog újra beindulni a hitelezési gépezet, mert hiába pumpáltak száz, meg ezermilliárd dollárokat a pénzügyi rendszerbe, a hitelezés mégsem lódult meg, ugyanolyan sivárság van, mint hónapokkal ezelőtt.

A másik releváns problémakör, hogy az állam miből fogja tudni előteremteni a finanszírozáshoz szükséges tőkét, hisz már így is úszik az adósságban. A válasz egyértelműnek tűnik, állampapír kibocsátással, így ott is csak a kínálat fog növekedni, ami meg hosszú távon a hozamok növekedésével fog járni. És a hozamemelkedést azon félelem is táplálni fogja, hogy idén vagy jövőre újra felpöröghet az infláció, ami egy stagnáló gazdaság mellett az egyik legrosszabb forgatókönyv lehet a világgazdaságnak. Más kérdés, hogy az infláció meg jót tenne az adósságnak, hisz inflálódik, csak a hitelezők, mint Kína nem fogják ezt jó szemmel nézni, de túl sokat nem tehetnek az ügy érdekében, maximum annyit, hogy kevesebb amerikai állampapírt vesznek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.