Igazából, már a múlt héten kellett volna gyengülnie a forintnak, hiszen azóta uralkodik a bizonytalanság a kormány körül, de akkor a globális pénzpiaci jókedv támogatta a hazai deviza árfolyamát is. Ma késő délutánig annyi változás történt, hogy jelentősen megfordult a szélirány világszerte, ez pedig egyformán súlyosan érinti a feltörekvő, így a régiós devizákat is – mondja az elemző.
Orosz Dániel szerint pozitív, hogy úgy tűnik végre a hétvégén sikerült jelöltet találni a kormányfői posztra, ugyanis ha ez nem így történt volna, akkor inkább lenne egy „magyar sztori” most az árfolyammozgásban, és akkor sokkal hevesebb napi zuhanásba kezdett volna a forint. Az S&P ma délutáni leminősítése azonban már annyit változtatott a képen, hogy a forint magával rántva a szomszédos devizákat még fokozottabb nyomás alá került a régió.
Az S&P leminősítés hátterében ugyan elsősorban, hivatalosan a tovább romló kulcsfontosságú magyar makro és fiskális mutatók állnak, elképzelhető, hogy a döntésben a bizonytalanság és az eddigi késlekedés is némi szerepet játszhatott – mondja az elemző.
Már az elmúlt négy napban is gyengült a a forint, amelyet a hazai hírek mellett globális hangulat is lehúzza. A dollárral szembeni árfolyam 238,17-ig gyengült, míg a svájci frankkal szemben 206,6 forintig gyengült a kurzus.
Elemzők szerint a rossz makro adatok miatt borúlátó a kép a hazai gazdaság körül: a munka-nélküliségi mutató évtizedes csúcsra szökött az idei első három hónapban: 9,1 százalékra. „A forinttal kapcsolatban negatívabbak a kilátások, mint a többi feltörekvő deviza esetében, a gazdasági kilátások és a politikai bizonytalanság miatt” – mondja Elisabeth Andreew, a Nordea AB koppenhágai elemzője.
A forint számít idén a legrosszabban teljesítő feltörekvő devizának: euróval szembeni árfolyama 14 százalékot gyengült, míg a lengyel zloty 12 százalékos gyengüléssel a második a dobogón. Ugyanakkor a cseh korona csupán 2,2 százalékot gyengült december vége óta, hiába a kormányválság Prágában, ott még sincs szó árfolyamzuhanásról. A román lej idén 4,5 százalékot gyengült, ma például több, mint fél százalékot tudott erősödni, köszönhetően a Valutaalap 20 milliárd eurós hitelcsomagjának.
Magyarország kapott először hitelt a Valutaalaptól, de Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke, valamint Bokros Lajos, az MDF listavezetője szerint jövőre újabb hitelkeretre lehet szükségünk.
Megmarad a bizonytalanság a kormány körül, és ez továbbra is erős nyomás alatt fogja tartani a forintot – véli Lutz Karpowitz, a Commerzbank frankfurti deviza-stratégája. „ A mostani kormányfői jelöléssel csak az előrehozott választásokat akarja elkerülni a kormánypárt- teszi hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.