A további vásárlási szándékot erősítheti, hogy a Surgutneftgaz rendelkezik Oroszországban a legnagyobb deviza készpénz tartalékával: a tavalyi év harmadik negyedének a végén a konszern hosszú és rövid távú befektetései és pénzeszközei 558 milliárd rubelt, azaz 22 milliárd dollárt tettek ki.
Kovács Karád, a Cashline elemzője szerint enyhe felhajtó erőt gyakorol az orosz vásárlás, amely a Mol stratégiai elköteleződését erősíti Oroszország iránt. Akár újra felvásárlási harc is kibontakozhat a magyar olajcég felé – véli az elemző. Hozzáteszi egyelőre átmeneti a drágulás (nem valószínű, hogy az oroszok által kifizetett 19 212 forintos szintre kapaszkodna a magyar társaság árfolyama). Kovács Karád szerint 11-12 ezer forint között állhat meg az emelkedés. A szakértő úgy véli, hogy nem lesz veszélyes az orosz befolyás a Molban, ugyanis a menedzsmenthez közel álló tulajdonosi körök továbbra is 50 százalék körüli részesedéssel rendelkeznek, vagyis nem lehet őket megkerülni a döntéshozatalban. Április 23-án ül össze a Mol közgyűlése, ekkor döntenek az osztalékfizetésről is. Kovács Karád szerint nem azért döntött a Mol korábban az osztalék fizetés megszüntetéséről, hogy így fúrja ki az OMV-t, vagyis most sem kell arra számítani, hogy az új helyzetben kifizetésről döntene a közgyűlés.
Két dolog miatt jó hír az orosz Surguntneftgas ajánlata, mondja Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője: egyfelől a tranzakció majdnem a jelenlegi árfolyam duplájáért kötetett meg, vagyis jelentős a prémium a mostani szinthez képest, másfelől megnőhet a felvásárlással kapcsolatos spekuláció a Mol körül. A szakértő szerint jobban teljesíthetnek a Mol részvények a jövőben, de, majd közép távon lehet sztori a részvény mozgásában. A társaság fundamentumait tekintve nem fizetnek sokat az oroszok. Az elemző szerint viszont most már kevésbé lesznek érzékenyek lefelé az olajpapírok, és hamarabb, sőt gyorsabb emelkedésnek indulhat az árfolyam. A Mol túl volt büntetve a hazai makro helyzet és a forint miatt, ezért a korábbi árfolyamesés nem volt indokolt. A Raiffeisen célárfolyama 15 300 forint a Molra. Herczenik szerint az oroszok beszállásának jelen pillanatban nem lesz hatása a cég mindennapi operatív működésére. Az elemző továbbra is arra számít, hogy áprilisi közgyűlésen nem döntenek osztalékfizetésről a küldöttek.
A kelet-európai piacra szakosodott Wood & Co. befektetési és tanácsadó csoport londoni elemzői mind az OMV-re, mind a Molra nézve "pozitív" piaci besorolással látták el a fejleményt. A ház szerint a Mol árfolyamát megdobja, hogy a magyar olajpapír "ismét játékban van", az pedig, hogy egy orosz cég jelent meg a magyar vállalat részvényesi struktúrájában, szektorszintű konszolidáció előmozdítója lehet. Ha az orosz vevő, a Surgutneftegas, a Mol teljes átvételére törekedne, akkor "nyilván ugyanazokkal az akadályokkal találná magát szemben", amelyeket a Mol az OMV ellen is alkalmazott. A Wood & Co. londoni elemzői szerint azonban a magyar cég vezetése nagyobb rugalmasságot tanúsíthat egy orosz partnerrel kialakuló kombináció esetén, ezért a piacnak "érdemes szoros figyelemmel követnie" a Mol első megnyilatkozásait, valamint az új stratégiai partneri viszony kínálta lehetőségeket. A konszern az egyik legnagyobb társaság az orosz kőolaj- és földgáziparban, de mindeddig nem tűnt ki a piacon sem az átvételekben való részvétellel, sem magas osztalékokkal, s számláin tekintélyes összeget gyűjtött össze, amelynek rendeltetéséről állandóan spekulálnak az elemzők.
A hírre a Mol úgy reagált: arról a sajtóból értesült, és a társaság igazgatósága a Surgutneftegast pénzügyi befektetőnek minősíti, így a két pénzügyi részvényese közötti tranzakciót nem kívánja kommentálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.