„Az az érzésem elértük a piac alját, és most már a következő „bull market” alapjait építjük” – osztja meg érzéseit Mark Mobius, a világ egyik legnagyobb fejlődő országokra specializált befektető csoportjának, a Templeton Asset Management elnöke. Mobius szerint most jött el az idő a beszállásra, ugyanis a kockázat vállalási hajlam emelkedésével, a rendkívül olcsóvá vált feltörekvő eszközök között megkezdődik a bika-rali, vagyis aki sokáig várakozik, akár már le is maradhat erről- véli Mobius, aki szerint a nagy nyersanyag felhasználók és termelők, elsősorban Kína és Oroszország lehetnek a zászlóshajói ennek a menetnek.
A kisebb országokra is érdemes odafigyelni: például Kelet Közép Európában mind a deviza piac, mind pedig az állampapír és részvénypiacok több hónapja nem látott szinteken járnak.
A fejlődők múlt heti meredek emelkedésére már közel egy éve nem volt precedens: az MSCI feltörekvő piaci mutatóját az orosz mellett a tajvani és a magyar indexek húzták – összegzi az eredményt a Bloomberg. Az MSCI mutatója 633 pont közelébe került pénteken, ahol utoljára hat hónapja járt az index. A Morgan Stanley térséggel foglalkozó tanácsadója, Jonathan Garner azt prognosztizálja, hogy a rali megmarad és a következő hetekben 15 százalékos átlagos emelkedés lesz az ázsiai és a kelet-közép európai tőkepiacon.
A feltörekvők részvényei a március eleji mélypont óta 33 százalékot kapaszkodtak, amellyel az elmúlt egy éves veszteségüket megfelezték.„A nagyobb rizikó vállalás és a részvénypiaci hozamok emelkedése miatt nyugodtabbak a térség befektetői” – mondja Dmitrij Gourov, az UniCredit bécsi szakértője. A biztonságérzetet javította a G20 csúcstalálkozóján bejelentett giga csomag, a piaci szereplők szerint ez segíteni fogja a kilábalást a világgazdasági válságból – indokolja optimizmusát a szakértő.
Nem mindenki ilyen optimista a piacon, a közgazdászok jelentős része még nem látja a fényt az alagút végében, és a mostani globális jókedvet átmenetinek tekinti. „Aki most a bika piacról beszél, az tipikusan azaz ember, aki a félig üres pohárban is azt látja, hogy félig még teli van” – foglalja össze summásan véleményét Martin Marnick, a Helsman Global Trading igazgatója. „A világgazdasági recesszió tombol, nem lehet a bika piac kezdetéről beszélni” – teszi hozzá.
Az MSCI világindex 2007 októbere és idén március 9-e között 59 százalékot zuhant, azóta 22 százalékot kapaszkodott vissza a mutató, idén eddig pedig plusz 12 százalékon áll. A március óta tartó drágulás még a medve piac része, hamarosan újabb korrekció következik, és ahogy a recesszió elhúzódik, a világ piacai is folytatják lefelé tartó menetüket – osztja meg pesszimizmusát Hugh Young, az Aberdeen Asset Management és Dan Chamby, a BlackRock elemzői.
Az amerikai pénzügyi közösségben heves kirohanások is jellemzik „a medve vs. bika” vitát: a múlt héten „Egy éjszaka a medvékkel”című panel-beszélgetésen Nouriel Roubini Nobel díjas közgazdász, azzal keltet feltűnést, hogy az árfolyam emelkedések ellenére tovább romló makro híreket prognosztizált, és hangsúlyozta a medve piacnak sincs vége.
„Nagyon meglepődnék ha ennyi lenne” – mondja Gyurcsik Attila, a Concorde Zrt szakembere, hozzátéve: ez még bear market, igaz a jókedv sokáig is eltarthat. Ha elhúzódik a rali, akkor kezdenek el találgatni az emberek a mélyrepülés végéről, de ez most még korai, látni fogunk még új mélypontot is – teszi hozzá. Bár a magyar piacon drámára már nem számít az elemző, de mint mondja, a főbb indikátorok azt mutatják: az árfolyamok nagyon hektikusan fognak mozogni. Ilyen indikátor például az OTP papírok mozgására a forint, amely ha erősödik, javul a bank hitelportfólió minősége. Az utóbbi napokban a hazai deviza is két hónapos csúcsra kapaszkodott, a múlt heti rekordja már a 287 forintos záró ár volt, igaz pénteken 291 fölé gyengült vissza a deviza.
Bácsi Sándor, a Buda-Cash részvényelemzője úgy véli, nehéz igazságot tenni ebben a vitában. A feltörekvők szerepe inkább marginális, mint húzó, az itthoni piaci ralit sem fundamentális javulás, hanem a fejlettek ereje húzza magával. A múlt heti szárnyalásból egyébként az OTP részvények vették ki jelentősen a részüket, itt annyi a specifikum, hogy a short pozíciókat teljesen zárták, és az új beszállások drágítják a bankpapírt – mondja Bácsi. Az elemző inkább arra hajlik, hogy – bár jóval jobb a hangulat áprilisban mint a megelőző hónapban – de korai még a bikát ünnepelni. A recessziónak ugyanis nincs vége, annyi történt csupán, hogy az utóbbi időben nem borzolta a kedélyeket rossz hír, sőt, hatni kezdenek a mentőcsomagok. Bácsi Sándor szerint ugyanakkor a G20 csúcs sok újat nem tett hozzá ehhez. A szakértő inkább a rendkívül volatilis mozgások időszakára számít a következő hetekben. A Buda Cash elemzője kiemelte, hogy az utóbbi hónapok jókedve nem szokványos elemeket is magával hozott, például, hogy a korábban teljesen kiszáradt hazai állampapír piacon megjelentek az első fecskék. A globális jókedv „melege” már érződött ebben a szegmensben, emiatt estek a magyar a kötvényhozamok két hónapos mélybe - teszi hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.